Dünü doğru okursan, yarını sen yazarsın…

Sadece bir roman değil ARİ… Türk edebiyatında farklı bir soluk, özgün bir anlatımla ezberleri bozacak bir kurgu. Bir Cumhuriyet kadınından iddialı ve farklı bir denklem…

Hepimizin tarih derslerimizden hatırladığı bir konudur; Atatürk’ün “Mu” araştırmaları… Ders kitaplarında kısacık geçen, Atatürk tarihe çok meraklıydı ve “Kayıp Kıta Mu” ile “Güneş Dil Teorisi” üzerine çalışmalar yapardı diyen cümleler…

Peki, bu tarih merakının altında neler yatıyordu? Bu araştırmalardan ne gibi sonuçlar çıktı? Türkler aslında kimin veya neyin torunu? Ay ve yıldızın bir araya gelişi kadim tarihe mi dayanıyor? Atatürk’ün Sümerlere olan ilgisinin sebebi neydi? Esrarengiz bir Sovyet ajanı Uruk kentinde Amerikalı arkeologlardan ne kaçırdı?

Çiçek Sekban Tüfekçi’nin kaleminden çıkıp okurlarıyla buluşan Ari, bunlar ve benzeri tüm sorulara yanıt vermesinin yanı sıra bir roman kurgusu içinde koskoca bir tarih sunuyor. Destek Yayınları etiketiyle kitabevi raflarındaki yerini alan romanda geçmişi ve geleceği aynı anda yaşadığınızı hissedecek ve kadim atalarla tanışma şansı bulacaksınız.

Arka kapaktan:

Dünü doğru okursan, yarını sen yazarsın…

Sadece bir roman değil ARİ…

Hepimiz için bir köken arayışından çok, kadim atalarla tanışma ve tarih döngülerini anlama fırsatı. Bu çok bilinmeyenli kurgunun öğeleri; Atatürk’ün kadim tarih merakı, keşfedilen anlamlar, gerçek kişiler, küresel hareketler, farklı zamanlar ve hayali kahramanlarla örülen olaylar dizisinden oluşmakta. Sağlaması ise; ancak ve ancak toplum olarak birliğimizde gizli.

Tarih, asla bir sosyal bilim dalı olmadı. Tarihini analitik olarak yorumlayan medeniyetler gelecek yolunda hızla geliştiler. Buna mukabil özlerini unutanlar, Batı’nın kazdığı, yağmaladığı arkeoloji çukurlarına gömüldüler. Batı, kısıtlı tarihi ve bilgileriyle medeniyet yarışındaki bayrağını göğüslerken, gözü nedense defalarca çelme taktığı Türklerde kalmıştır. Çünkü Türkiye toprakları ve Türk halkı kendini keşfedememiş bir cevherdir.

Kimine göre mutlak kabullerin oldukça dışında olan bilgilerin çoğu uzun yıllardır avamdan gizlendi. Bu kitabın hızlı temposunda satır aralarında sizlere göz kırpan koskoca bir tarih var. Hangi bilgi içinize siniyorsa onu alın ve zihin mabedinizde sonsuza dek saklayın. Ancak reddetmeden önce, tüm bilgileri araştırmanız gerektiğini unutmayın.

Sadece bir roman değil ARİ… Türk edebiyatında farklı bir soluk, özgün bir anlatımla ezberleri bozacak bir kurgu. Bir Cumhuriyet kadınından iddialı ve farklı bir denklem…

  • Ari
  • Yazar: Çicek Sekban Tüfekçi
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Haziran 2017
  • Sayfa Sayısı: 360 Sayfa
  • Yayınevi: Destek Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Adalete götüren yola ışık tuttuğu için…

Read Next

İki yazar, iki dedektif

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *