Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreninde yazar Hamide YiğitTekin Yayınevi ve 34 yıllık kitapçı, Ezgi Kitabevi kurucusu Edibe Usta Bayraktar ödül aldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği 2018 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, bugün Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ödül töreninde yaptığı konuşmada, 2018 yılının aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70. yıldönümü olduğunu, Beyanname’nin 19. maddesine göre herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı olduğunu ve bu hakkın düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kıldığını ifade ederek başladı.

Kocatürk kitaplara yönelik toplatma, dağıtım ve satışı yasaklama kararlarının gündemden düşmediğini, Basın Kanunu’na göre kitap toplatma için belirtilen 6 aylık sürenin aşıldığını ve okurun kitaba erişiminin engellendiğini söyledi.

Yayınevi Ödülü Tekin Yayınevi’ne

Kitapları hakkında tazminat davaları açılan, yazarları fuarlarda fiziki saldırıya uğrayan, fuar katılımları engellenen Tekin Yayınevi, Yayınevi Ödülüne değer bulundu. Ödülü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto‘nun elinden alan ve yayınevini temsilen konuşan Genel Yayın Koordinatörü Elif Akkaya, yazarlarından Hamide Yiğit’in ve İhsan Eliaçık‘ın büyük badireler atlattığını, Eliaçık’ın fuarlarda ciddi engellemelerle karşılaştığını, darp edildiğini, bu yüzden okurlarıyla buluşamadığını söyledi. Törende konuşan Eliaçık ise dayanışma ve cesaretle bu zorlukların aşılacağını ifade etti.

Yazar Ödülü Hamide Yiğit’e

Hakkında idari soruşturma başlatılan, kitaplarından dolayı davalar açılan yazar Hamide Yiğit, ödülünü PEN Yazarlar Derneği Başkanı Zeynep Oral‘dan aldı. Hamide Yiğit, “İnsan olmaktan kaynaklı temel bir hak olan düşünme, düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğünden söz edilemiyor.” dedi.

Kitapçı Emek Ödülü Edibe Usta Bayraktar’a

Kitapçı Emek Ödülü, Ezgi Kitabevi kurucusu Edibe Usta Bayraktar’a verildi. Edibe Usta Bayraktar Kitapçı Emek Ödülünü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ten aldı. Edibe Usta Bayraktar, Türkiye’de bağımsız kitabevi olmanın çok zor olduğunu, internetteki rekabetin ve korsan yayınların kendilerini zorladığını ancak okurların varlığıyla ayakta kaldıklarını ifade etti.

Kocatürk ise, “Okuma kültürüyle ilgili temel aldığımız mekanlar kitabevleridir. Sabit fiyat yasasından başlayarak kitabevlerinin ayakta kalması için bir kampanya başlatmış durumdayız. Okuma kültürü konusunda kitabevlerinin ne kadar önemli olduğunu anlatmak açısından Ezgi Kitabevi çok güzel bir örnektir” dedi.

Haziran 2017-Kasım 2018 döneminde yayıncılara yönelik soruşturma ve davalar, kitap yasaklama kararları ve sansür dahil olmak üzere engellere dair verileri derleyen Yayınlama Özgürlüğü Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: AÖ – Bianet)

OKURUNU YARATANLAR, OKURUYLA YAŞAYANLAR: BAĞIMSIZ KİTAPÇILAR ANLATIYOR

Edibe Usta Bayraktar ile Bursa Ezgi Kitabevi’ni konuştuk bu ay.

Kitapla değişen hayatını, kitapçısının değiştirdiği hayatları samimiyetle anlattı Edibe Hanım.

Darbelerin gölgesinde kitapla direnen bir kitapçının hikayesini okuyacaksınız söyleşide. Dahası şehrinde gerçekleştirdiği birçok ilkin, yeniliğin izini süreceksiniz. Bir kitapçının bir şehrin kültürüne nasıl katkıda bulunduğunu, havasını nasıl değiştirip iyileştirdiğini göreceksiniz. Kitap okuma gruplarıyla, yazar okur buluşmalarıyla, söyleşi ve imzalarla, okuruyla tanıştırdığı yüzlerce yazar ve romanla Edibe Hanım yıllardır önemli bir mücadele veriyor, büyük bir misyonu yerine getiriyor. İlham verici öyküsünde en çok da yolun başındakiler için önemli ipuçları var.

Yeni bir bağımsız kitapçı öyküsüne hazırsanız, Edibe Hanım’dan Bursa Ezgi Kitabevi’nin öyküsünü dinleyeceğiz şimdi.

Nazlı Berivan Ak’ın hazırladığı söyleşiyi okumak için TIKLAYINIZ
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yayıncılık konferansının içeriği Keçi’nin 10. sayısında!

Read Next

Bir sömürgecilik düşmanı, barışçı, antimilitarist ve anarşist: Gauguin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *