Edebiyatımızın çınarı Vedat Türkali 100 yaşında…

Bugün onun doğum günü, Vedat Türkali bugün 100 yaşında.

2016 yılının ağustos ayında 97 yaşında yitirdiğimiz Türk edebiyatının çınarı Vedat Türkali 100. yaşında ülke genelinde gerçekleştirileceğimiz söyleşi, şiir dinletisi, panel ve konser- lerden oluşacak bir dizi etkinlikle anılacak.

Hayatı boyunca toplumun her kesimine dokunan ve toplumun vicdanı olan Vedat Türkali, bir yüzyıla yakın yaşamına komünist mücadeleyi, öğretmenliği, yazarlığı, şairliği, senaristliği, tutsaklığı, sürgünlüğü, muazzam bir yaratıcılık ve üretimi sığdırdı. Yazarlığının yanı sıra çok da güçlü bir anlatıcı olan Türkali, ayrımcılığa karşı, eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin savunucusu olarak 1 Mayıs’larda, Newroz’larda, 1 Eylül’lerde emekçi halklarla sesini özgürlük, dayanışma ve barış için yükseltti. Cezaevlerinde, mahkemelerde dostlarını hiç yalnız bırakmadı, Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışının her zaman yanında ve takipçisi oldu.

Bugün onun doğum günü, Vedat Türkali bugün 100 yaşında.

Her yıl Vedat Türkali’nin yeni yaşı dostlarının bir araya gelmesiyle kutlanırdı. 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan Soma faciası nedeniyle bir daha aynı gün kutlama yapılmadı.

Ayrıntı Yayınları onun bu hassasiyetine saygı duyuyor hem 100. yaş gününü kutlamak hem ilan edilecek Vedat Türkali Yılı’nda ülke genelinde gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili açıklamalarda bulunmak üzere 15 Mayıs Çarşamba günü saat 11.30’da Taksim Hill Otel’de bir basın toplantısı düzenliyoruz.

Toplantıya Vedat Türkali’ nin ailesi, kültür – sanat ve siyaset çevrelerinden dostları ve yakınları da katılacak.

Saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Neredeyse 100 yılı bulan yaşam serüveninde hep onurlu kalarak, tüm sanatsal üretimini örnek aydın tutumuyla gerçekleştiren, sınıfsız-sömürüsüz toplum idealine giden yaşam yolunu aydınlatan, yazar, sinemacı, halkların ve barışın dostu Vedat Türkali’nin 100. yaşı vesilesiyle, onun adına yaraşır bir Vedat Türkali Yılı armağan etmek için başlattığımız girişimlere siz değerli basın temsilcilerinin de katkı ve desteklerini bekliyoruz.

Basın Açıklaması

  • Yer: Taksim Hill Otel toplantı salonu
  • Tarih: 15 Mayıs
  • Saat : 11.30
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Fethiye Festivali Çocuk Çalışması

Read Next

İngiliz Edebiyatına Kısa Bir Giriş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *