Edebiyatın en önemli varlık koşulu; Son Okur

Delidolu Yayınları’nın kurmaca dışı kategorisinde ele aldığı “OKUMAK” başlıklı alt temasının ilk kitabı Ricardo Piglia’nın kitabı Son Okur oldu.

Son Okur, “pasif okur” algısını yerle bir ediyor ve kitap okurunu “eylem insanı” olarak baştan kurguluyor.

Arjantin doğumlu olan yazar ve eleştirmen Ricardo Piglia’nın kitabı, Delidolu Yayınları’nın kurmaca dışı koleksiyonunda işlediği “#OKUMAK” temasıyla kitapseverlerle buluştu.

Edebiyatın varlığı

Ricardo Piglia’nın kaleme aldığı Son Okur, edebiyatın varlığının en temel unsuru olan okuru Kafka’dan Joyce’a, Borges’ten Che Guevara’ya kadar uzanan geniş bir bakış açısıyla, titiz bir ele alışla sorguluyor. Piglia kitabında farklı okur tipleri üzerinde duruyor. “Pasif okur” olarak oluşan algıyı çürütüyor ve okuru bir “eylem insanı” olarak baştan yaratıyor.

Her şeyin yazılmış olduğu, kitaba doymuş bir evrende bir kitap ancak yeniden ve farklı şekilde okunabilir” görüşünü savunan yazar Ricardo Piglia, kitabında ezeli ve ebedi son okur imgesine odaklanıyor.

Son okur kimdir?

Kör olana kadar okumayı bırakmayan Borges mi, tek isteği aralıksız okumak ve yazmak olan Kafka mı, çatışmaya beş kala ağaca çıkıp kitap okuyan Che Guevara mı?

Yazar sevgililerinin metinlerinin son okuru olan ve büyük bir sadakatle yeniden yazan müstensih-kadınlar mı? Yoksa henüz belirsiz bir tekno-geleceğin şafağında, geçmişten tamamen kopmadan önünü görmeye çalışan biz “sıradan” okurlar mı?

Ricardo Piglia hakkında

Arjantinli yazar ve eleştirmen Ricardo Piglia, 1941’de Buenos Aires’te doğdu. Roman ve öykülerinin yanı sıra, eleştirmen kimliğiyle Jorge Luis Borges, Roberto Arlt, Julio Cortázar, Manuel Puig gibi yazarların yapıtları üzerine yazdı. Harvard ve Princeton Üniversitesi’nde dersler verdi. Kitapları birçok dile çevrildi. Artificial Respiration (1980), The Absent City (1992), Burnt Money (1997), Criticism and Fiction (1986), Brief Forms (1999) ve Son Okur (2005) kaleme aldığı kitaplar arasındadır.

  • Son Okur
  • Yazar: Ricardo Piglia
  • Çeviri: Pınar Savaş
  • Türü: İnceleme
  • Baskı Yılı: Nisan 2018
  • Sayfa Sayısı: 212 Sayfa
  • Yayınevi: DeliDolu Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Marcel Duchamp ve İşin Reddi

Read Next

Söylemedi demeyin; Adana ve Mersin’de resmen şenlik var!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *