Fransız Yazar Michel Butor Yaşamını Yitirdi

1950’lerin deneysel ‘Yeni Roman’ (Nouveau Roman) hareketinin öncü isimlerinden Fransız yazar Michel Butor, çarşamba günü 89 yaşında yaşamını yitirdi. Fransa’nın doğusunda yer alan Contamine-sur-Avre kasabasında bir hastanede hayata veda eden yazarın ölümü ailesi ve yayıncısı Galimard tarafından doğrulandı.

Geleneksel anlatım yapısının sınırlarını zorlayan üretken yazar, en çok 1957 yılında yayımlanan ve Fransız edebiyatının klasikleri arasına giren ‘La Modification (Değişim)’ romanıyla tanınıyordu. Anlatıcının ikinci tekil şahıs kullanması ve ana karakterden ‘sen’ diye bahsetmesi büyük ses getirmiş ve roman Butor’a prestijli Renaudot Ödülü’nü kazandırmıştı.

1926’da Fransa’nın Lille şehrinin yakınlarında dünyaya gelen Butor, kitaplarının yanında makaleler ve şiirler de kaleme alırken, sıklıkla denizaşırı yolculuklardan ilham alıyordu.

İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan, yaygın gelenekçi fikirlere meydan okuyan ‘Yeni Roman’ grubunun üyelerindendi. Türkçede; ‘Değişim’, ‘Dereceler’, ‘San Marco’nun Betimi’, ‘Sıra Dışı Öykü’, ‘Michel Butor Üzerine Doğaçlamalar’ adlı kitapları yayımlanan yazar, aralarında Feneon ve Fransız Akademisi Büyük Edebiyat Ödülü’nün olduğu ödüllere değer görülmüştü.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Borges ve Körlük

Read Next

75 Yıl Sonra Basılan Kayıp Kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *