Game of Thrones yazarından bir iyi bir de kötü haber var

HBO’nun fenomen dizisi ‘Game of Thrones’un uyarlandığı romanların yazarı George R.R Martin, son kitabı ‘Ateş ve Kan’ın (Fire&Blood) kasım ayında piyasaya çıkacağını açıkladı.

Ancak yeni kitap beklenildiği gibi ‘Buzun ve Ateşin Şarkısı’ serisinin altıncı kitabı olmayacak. Bunun yerine Targaryen hanedanın tarihini anlatılacak.

Martin kişisel internet sayfasında 640 sayfalık ‘Ateş ve Kan’ adlı kitabının 20 Kasım’da piyasaya çıkacağını duyurdu.

1996​ ve 2011 yılları arasında serinin beş kitabını yazan Martin, 2012 yılından beri son kitabından pasajlar paylaşıyordu. Serinin ‘Kış Rüzgarları’ adlı altıncı kitabı yedi senedir bekleniyordu.

Buna göre, ‘Buzun ve Ateşin Şarkısı’ndan üç yüz yıl önceki olayların anlatıldığı ‘Ateş ve Kan’ iki kitaplık serinin ilk bölümünü oluşturuyor. Burada Westeros’taki Targaryen hanedanının tarihi ve Yedi Krallık’ın bu hanedan hükmünde tek elde birleştirilmesinden, hanedanın çöküşüne kadar olan hikaye anlatılıyor.

Martin açıklamasında romanda ve dizide sıkça geçen ‘Kış geliyor’(Winter is coming) ifadesine atıf yaparak, “Hayır, kış gelmeyecek… En azından 2018’de. Kış Rüzgarları için beklemeye devam etmek durumundasınız. Yine de bu sene Westeros’a dönebileceksiniz” diye yazdı.

Martin şöyle devam etti: “Şunun altını çizmek, hatta haykırmak istiyorum: Ateş ve Kan bir roman değil. Bu bildiğimiz türde bir anlatı değil ve zaten hiç bu niyetle yazılmadı. Roman yerine buna ‘hayali tarih’ diyelim. Esas olansa ‘tarih’ bölümü. Popüler tarih okumalarını çok severim, burada yapmaya çalıştığım şey bu. Bana gelince, bir kez daha Kış Rüzgarları’na dönüyorum.”

Kaynak: Diken

Okuma önerisi!

Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Pınar K. Üretmen’in incelemesi; “Bireysel ve toplumsal değerlerin iç çatışmaları: Kırmızı Pazartesi
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Kırmızı Pazartesi en basit tanımlaması ile bir cinayet romanıdır. Biraz daha dikkatli okur için, bir töre cinayetini anlatır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

2018 Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl verilmeyebilir

Read Next

Modern bir fabl veya efendi-köle öyküsü; Sadık Ruslan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram