Modern bir fabl veya efendi-köle öyküsü; Sadık Ruslan

Sadık Ruslan isimli kitabını “Cehennemi, onu cennet sanan bir köpeğin gözünden anlatmak” şeklinde tanımlıyor Sovyet dönemi Rus edebiyatının usta ismi Georgi Vladimov.

Sovyet dönemi Rus edebiyatının bilindik ismi Georgi Vladimov’un tıpkı Bulgakov, Platonov gibi değeri çok sonradan anlaşıldı. Georgi Vladimov’un başyapıtı olarak değerlendirebileceğimiz Sadık Ruslan, 1965 yılında kaleme alındı ve politik nedenlerle yayımlanamadı. 1975 yılında Batı Almanya’da sansürsüz olarak tam metin halinde yayımlanan Sadık Ruslan, bundan önce elden ele dolaşarak kült kitaplar arasında yerini aldı.

Ruslan, Sibirya’da bulunan mahkûm kamplarından birinde bulunan özel eğitimli, sahibine ve Görev’e sonsuz bağlılığı olan bir köpektir. Ancak bir gün, özellikle Ruslan için düşünülmesi bile imkânsız bir olay gerçekleşir ve her şey altüst olur.

Politik bir alegori, modern bir fabl veya efendi-köle öyküsü…

Annesi de bir Gulag kurbanı olan Vladimov’un kaleminden bu muhafız köpeğinin tüm benliğine ve yaşadıklarına şahit olan biz okurlar, Ruslan’la birlikte dönüşü olmayan bir yola gireriz.

Ruslan’ın gözünden yansıyanlar biz iki ayaklı akıllıların ruhlarındaki acımasızlığı, barbarlığı, bencilliği tüm derinliğiyle gösterir.

Farklı şekillerde yorumlansa da sarsıcı bir başyapıt olduğunda hemfikir olunan Sadık Ruslan’ı Kayhan Yükseler Rusça aslından çevirdi.

  • Sadık Ruslan
  • Yazar: Georgi Vladimov
  • Çeviri: Kayhan Yükseler
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Nisan 2018
  • Sayfa Sayısı: 195 Sayfa
  • Yayınevi: Jaguar Kitap

 

Okuma önerisi!

Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Pınar K. Üretmen’in incelemesi; “Bireysel ve toplumsal değerlerin iç çatışmaları: Kırmızı Pazartesi
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Kırmızı Pazartesi en basit tanımlaması ile bir cinayet romanıdır. Biraz daha dikkatli okur için, bir töre cinayetini anlatır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Game of Thrones yazarından bir iyi bir de kötü haber var

Read Next

DiskDünya hayranları için yeni bir perde açılıyor; Hanımlar ve Beyler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram