Gerisi Hep Rivayet

Tolga Binbay, “Gerisi Hep Rivayet” ile şehrin sokaklarında bir gezintiye çıkarıyor bizi.

“Rastlantı dediğin, bomboş sokaklarında bir şehrin, iki bisikletin çarpışması değil mi?” Bu olasılığın bile dışında kalıyorsa iki kişi, belki daha güçlü bir rastlantıya ihtiyaç duyuyorlardır. Mesela bomboş sokaklarında bir şehrin, iki kar tanesinin çarpışmasına…

Tolga Binbay, “Gerisi Hep Rivayet” ile şehrin sokaklarında bir gezintiye çıkarıyor bizi. Geçilen sokakların ya da mekanların hikayeleri, bir cinayet sonrası sessizliğini, ıssızlığını ve acısını bırakıyor. Kapalı, gri ve puslu, muhtemel ki yağmurlu bir havada güneşi arıyoruz. Ama illaki doğuyor güneş ve hayat devam ediyor.

90’lı yılların sonlarından başlayan ve 2000’li yıllarda devam eden dönem, canlı bir kültür sanat hayatı ile geçmişti. O yıllar, amatör edebiyat dergilerinin de parladığı yıllardı. Tolga ile karşılaşmamız yine bu ortamda yeşeren, Öyküden Bir Bilet: Gidiş-Dönüş dergisinde olmuştu. Anlatacağımız çok şey vardı, yeni ve farklı… Bu doluluk, kimi zaman okurun içeri girmek için daha çok çaba göstermesini gerektiriyordu. Bıkmadan usanmadan metinlerle uğraşır, uzun uzadıya kelimeleri, öyküleri çekiştirirdik.

Tolga Binbay’ın öykü kitabı, o dönemin yoğunluğuyla geliyor. Zaten bir kısmı da o zamanın dergilerinde yayınlanmış öyküler. O dönem metinlerle yapılan muharebe, bugün “E-posta Meydan Muharebesine” dönüşerek öyküleşmiş Binbay’ın kitabının başında. Sona yaklaştığımızda maalesef, yaşlanmış ve koltuk değneklerinde edebiyat. Kim bilir belki de yeni bir dönemin açılmasını beklemekte, rivayetlerin içerisinde…

“Gerisi Hep Rivayet” Tolga Binbay’ın ikinci öykü kitabı. “Ve Kimse İsa’ya İnanmadı” 2003 yılında, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan yayınlanmıştı. Uzun yıllardır soL Portal’da köşe yazıları yayınlanan Tolga Binbay psikiyatrist ve akademisyen. “Gerisi Hep Rivayet” kitabı Yazılama Yayınevi’nden yayınlandı.

  • Gerisi Hep Rivayet
  • Yazar: Tolga Binbay
  • Sayfa Sayısı: 112
  • Baskı Yılı: 2016
  • Yayınevi: Yazılama Yayınevi

Latest posts by Volkan E. Çalı (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Pınar K. Üretmen ile ‘Öykü Sınır Bilir mi?” üzerine

Read Next

Gerçek ile hayal arasında; Kiracı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram