Harry Potter Serisinin Yazarından Yepyeni Özgün Bir Masal: Ickabog

Dünyaca ünlü İngiliz yazar J.K Rowling’in çocukları için kaleme aldığı Ickabog Türkiye’de. Yazarın Türkiye’deki yayıncısı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Ickabog, J.K. Rowling’in bundan on yıl kadar önce, kendi çocuklarına uykudan önce anlatmak için kaleme aldığı özgün bir masal.

Hayali bir ülkede geçen ve J.K. Rowling’in diğer çalışmalarıyla hiçbir bağı olmayan Ickabog, yazarın metinlerinde sık sık işlenen temaları da içeren tek bir hikâyeden oluşuyor.

Çocuklarının çok sevdiği bu hikayeyi Covid-19 salgını döneminde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında paylaşmaya karar veren Rowling, bunu çocukları, anne – babaları ve çocuklarla ilgilenenleri eğlendirmesi için yapmış.

J.K. Rowling, Ickabog’un satışından elde edilecek olan teliflerin tamamını İngiltere ve dünyada pandemiden zarar gören kişilere yardım eden projelere bağışlayacak.

Bir efsane çok sevilen bir kralı tahtından ede­bilir mi? Bir zamanlar refah içindeki bir ülkeye diz çöktürebilir mi? Peki bir efsane iki cesur ço­cuğu hiç istemedikleri, hatta akıllarının ucun­dan dahi geçmeyen bir maceraya sürükleyebilir mi?

Cesur olduğunuzu düşünüyorsanız eğer, bu ki­tabın sayfalarını çevirin; gerçeğin, umudun ve arkadaşlığın gücünün her şeyin üstesinden ge­lebileceğine dair, yaşayan en iyi hikâyecilerden birinin kaleminden yepyeni, nefes kesen bir masal keşfedeceksiniz.

Bir zamanlar Kornukopya Krallığı dünyanın en mutlu yeriydi. Bir sürü altını, hayal ede­bileceğiniz en mükemmel bıyıklara sahip bir kralı ve yediğinde insanı mutluluktan ağlatacak kadar nefis yiyecekler sunan kasapları, pastacı­ları ve peynircileri vardı. Her şey mükemmeldi – tabii efsaneye göre korkunç canavar Ickabog’a ev sahipliği yapan, Kuzey’deki çamurlu ve sis­li Bataklık Diyarı’nı saymazsak. Aklı başındaki herkes şunu bilirdi ki, Ickabog çocukları korku­tarak terbiye etmek amacıyla anlatılan bir efsa­neden ibaretti. Fakat efsanelerin tuhaf bir yanı vardır, bazen kendi kendilerine can bulurlar.

 K . Rowling Hakkında:

J.K. Rowling 1997 ile 2007 yılları arasında yayımla­nan, yedi kitaptan oluşan “Harry Potter” serisinin yazarı olarak tanınır. Harry, Ron ve Hermione’nin oldukça popüler olan Hogwarts maceraları dünya çapında 500 milyondan fazla satmış, 80’den fazla dile çevrilmiş ve gişe rekorları kıran sekiz sinema filmine uyarlanmıştır. J.K. Rowling, Britanya İmparatorluk Nişanı ve ço­cuk edebiyatına katkılarından ötürü Onursal Liya­kat Nişanı da dahil olmak üzere aralarında Fransa Légion d’Honneur Nişanı, İspanya Asturias Prensi Ödülü, Danimarka Hans Christian Andersen Ödülü ve Robert F. Kennedy Ripple of Hope Ödülü’nün de bulunduğu birçok ödül almıştır. J.K. Rowling, Volant adındaki hayır vakfı aracılığıy­la birçok hayır işine destek olmuştur, ayrıca çocuk­lar için kâr amacı gütmeyen uluslararası bir yardım kuruluşu olan Lumos’un kurucusu ve başkanıdır; Lumos çocukların kurumlara yerleştirilmelerine son vermeyi amaçlar ve çocukların sevgi dolu, gü­venli ortamlarda büyümeleri için küresel çapta ça­lışmalar yürütür.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bu Kitap, Pink Floyd’a, Ay’ın Karanlık Yüzüne Bir Yolculuk…

Read Next

“Morbius”un Vizyon Tarihi Ertelendi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *