KitapEki
    Hatıranı Yaşatacağız... Hoşçakal Usta • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Hatıranı Yaşatacağız… Hoşçakal Usta

 

www.diken.com.tr

 
KitapEki
Say Yayıncılık

97 yaşında hayatını kaybeden Türkiye edebiyatının çınarlarından Vedat Türkali  son yolculuğuna uğurlandı.

vedat turkali

Teşvikiye Camii’ndeki cenaze törenine HDP’li Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan, CHP’li Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Barış Yarkadaş dahil çok sayıda siyasetçi de katıldı.

vedat-turkali-cenaze6

Fotoğraflar: DHA

Türkali’ye veda edenler arasında Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Arjantinli devrimci Che Guevara üzerinden gündeme getirdiği Dev-Lis (Devrimci Liseliler) üyesi öğrenciler de vardı.

vedat-turkali-cenaze

Che Guevara tişörtleriyle cenazeye katılan öğrenciler, Türkali’nin tabutunun başında sol yumruklarını havaya kaldırıp, Nazım Hikmet’in ‘Güneşi içenlerin türküsü’ adlı şiirini okudu.

vedat-turkali-cenaze11

Aile adına taziyeleri Türkali’nin kızı Deniz Türkali, torunu müzisyen Zeynep Casalini ve Casalini’nin kızı Angela Ceren kabul etti. Eski vekiller ve Türkali’nin yakın dostları Ufuk Uras ve Akın Birdal da aile üyelerinin yanındaydı.


Türkali’nin “Bu ülkede adaletli bir barış olacak” sözünü hatırlatan Demirtaş, “Bizim için bir talimat olarak kalacak. Ve inşallah ülkemizde barışı, Vedat Türkali ve onun gibi düşünenler, onun gibi mücadele edenlerin hatırına mutlaka gerçekleştireceğiz. Bu tip şahsiyetler eserleriyle, fikirleriyle her zaman toplumda var olmaya devam ederler” diye konuştu.

vedat-turkali-cenaze9

Kızı Deniz Türkali…

Türkali’nin, ‘Bekle bizi İstanbul’ adlı şiirini besteleyen müzisyen Onur Akın, cenazede şiiri besteleme hikayesini de anlattı: “1987 yılında sahaflardan eski bir kitabını bulmuştum. Orada ilk şiiriydi İstanbul şiiri, besteledim. O gün bugündür dimdik ayakta bir şarkı, ne mutlu ki böyle bir eserimiz var. Ne mutlu ki böyle bir insanı tanımışım. İnsan olmanın bütün değerlerini taşıyan, hayatı boyunca üretmiş, namuslu bir insanı kaybettik. Türkiye bugün iyi insanlar açısından bir kişi eksildi.” 

Cenaze namazı sırasında kalabalık içinden bir kişi, Vedat Türkali’nin ‘Bekle Bizi İstanbul’ şiirini okudu.

vedat-turkali-cenaze7

Casalini ve Casalini’nin kızı Angela Ceren…

Bunun üzerine namazı kıldıran imam “Dua edelim” uyarısında bulunurken, Türkali’nin tabutu ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları ve alkışlar eşliğinde Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürüldü.FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Küçük İskender’den Yayınevi Değişikliği

Read Next

İnşaat Ya Resulullah

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *