Hitler’in Unutulan Çocukları

Ingrid Von Oelhafen’in gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan “Hitlerin Unutulan Çocukları” romanı Beyaz Baykuş Yayınları’ndan çıktı.

İkinci dünya savaşı döneminde Hitler’in “ari ırk” projesi kapsamında ailelerinden koparılan ve SS subaylarına incelenmek üzere verilen çocuklardan biri olan Ingrid Von Oelhafen’in gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan “Hitlerin Unutulan Çocukları” romanı Beyaz Baykuş Yayınları’ndan çıktı.

hitler

Tim Tate’in  Ingrid Von Oelhafen’la birlikte kaleme aldığı “Hitlerin Unutulan Çocukları”  Nazi doktorlarının araştırmaları sonucu Hitler’in çocuğu olmayı hak edecek saflıktaki çocuklara ne yaptıklarını, “ari ırk” projesinin nasıl uygulandığını, bu projenin çocuklara ve ailelerine neye mal olduğunu yalın bir anlatımla, eşsiz bir roman lezzetinde sunuyor okura.

1942 yazında Nazi istilası altındaki Yugoslavya’da aileler çocuklarını incelenmeleri için SS askerlerine teslim etmeye mecbur bırakıldılar. Bunlardan biri de dokuz aylık Erika Matko’ydu. Nazi doktorlarına göre Hitler’in çocuğu olabilecek kadar safkandı. Erika Almanya’ya götürülerek Nazi Partisi’ne yakın olan Oelhafen ailesine verildi. Bir proje çocuğu olarak yıllar boyunca sevgisiz ve mutsuz yaşadı. İsmi Ingrid oldu.  Günün birinde kalbinin sesini dinleyen Ingrid, gerçek kimliğinin izlerini sürmeye başladı.

Naziler pek çok kaydı ortadan kaldırmış olsalar da Nürnberg Mahkemeleri’nde kendisinin kaçırıldığıyla ilgili duruşma tutanakları da dahil olmak üzere  pek çok dokümana ulaştı. Ingrid doğum yerini öğrendiğindeyse şimdiye dek bildiklerinden çok daha farklı gerçeklerle yüzleşti. Yıllar önce annesine kendi çocuğu olduğu söylenerek başka bir çocuk iade edilmişti.

Müthiş bir tarih dersi olarak da okuru içine çeken “Hitlerin Unutulan Çocukları” üzeri örtülmüş, hakkında hiç konuşulmamış pek çok acıklı hikayeyi ve gerçekleri de sürükleyici bir kurguyla anlatıyor.

  • Hitler’in Unutulan Çocukları 
  • Yazar: Ingrid Von Oelhafen,Tim Tate
  • Çeviri: Mert Akcanbaş
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Ekim 2016
  • Sayfa Sayısı: 215 Sayfa
  • Yayınevi: Beyaz Baykuş Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yüzyıllık Bir Barış Haykırışı

Read Next

“Babamın Emaneti”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram