“İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye” raflarda

Doç. Dr. Murat Metinsoy’un “İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye” adlı kitabı İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Doç. Dr. Murat Metinsoy’un Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’ndaki zor yıllarına, toplumsal öyküsüne ışık tutan ödüllü eseri İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye – Gündelik Yaşamda Devlet ve Toplum, Türkiye’nin demokratikleşmesinin toplumsal alandan geldiğine ilişkin önemli bir tespit yapıyor. Eserde, demokratikleşmenin, ancak halkın sosyal adaletsizlikler, sömürü ve iktidar baskısı karşısında verdiği tepkiyle zemin kazanabildiği gösteriliyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmasına rağmen savaşın tüm olumsuzluklarını bilfiil yaşayan Türkiye Cumhuriyeti’nde, zor yılların toplumsal öyküsü, tabandan irdelenerek, kitlelerin yaşam deneyimleri, serzenişleri, direnişleri vurgulanarak kitapta ele alınıyor.

Türkiye’de Tek Parti döneminin sonu olan, siyasi demokrasinin yolunu açan İkinci Dünya Savaşı’nda Tek Parti döneminin toplumsal dengelerinin büyük ölçüde hasar gördüğü aktarılıyor. Milli Korunma Kanunu, Varlık Vergisi, Toprak Mahsulleri Vergisi, İş Mükellefiyeti gibi uygulamaların toplumsal katmanları iktidara karşı tavır almaya sevk ettiği döneme dair zamanın sıradan insanlarının dertlerini, tasalarını, toplumsal sorunları, adaletsizlikleri ve devletin yanlışlarını anlatan karikatürlere de yer veriliyor. Türk Sosyal Bilimler Derneği tarafından “Yılın Genç Sosyal Bilimcisi Ödülü” kazanan Metinsoy’un İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin toplumsal durumunu gözler önüne seren söz konusu eseri, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi, Bankacılık ve Finans Tarihi Yarışması’nda “En İyi Kitap Ödülü”ne layık görülmüştür.

Doç. Dr. Murat Metinsoy İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştı, dersler verdi. Ohio State University’nin doktora bursuyla ABD’de doktora çalışmaları yaptı. 2010-2014 yılları arasında American Research Institute in Turkey, TÜBİTAK ve Türkiye Bilimler Akademisi burslarıyla ODTÜ Tarih Bölümü’nde doktora sonrası araştırmaları yürüttü. Elinizde tuttuğunuz kitabın birinci basımıyla iki saygın ödül aldı. Otoriter rejimlerde gündelik yaşam, toplumsal hareketler ve direniş, emek tarihi ve sosyal politika, Türkiye’de toplumsal ve siyasi değişim gibi konulardaki çalışmaları International Journal of Middle East Studies, International Journal of Turcologia, Tarih ve Toplum, Toplum ve Bilim, Toplumsal Tarih gibi ulusal ve uluslararası dergilerde ve çeşitli dillerdeki kitaplarda yayınlandı.

  • İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye
  • Gündelik Yaşamda Devlet ve Toplum
  • Yazar: Murat Metinsoy
  • Türü: Tarih
  • Basım Tarihi: Ağustos 2016
  • Sayfa Sayısı: 584 Sayfa
  • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Küçük Adamın Büyük Hikayesi

Read Next

Bir Koleksiyon Kitabı; “Bulut Kuş”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *