İthaki Akademi Yaz Söyleşileri Temmuz Programı Açıklandı

İthaki Yayınları tarafından başlatılan İthaki Akademi çalışması başladığı ilk günden bu yana ilgi görerek devam ediyor. 

İthaki Akademi düzenlediği etkinliklerle hem edebiyat gündemini güncel olarak takip ediyor hem de sevilen yazarları okurlarla buluşturuyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

“Fuat Sevimay’la Söyleşi ve İmza”
Tarih: 01 Temmuz 2017, Cumartesi saat 15.00
Kapalıçarşı kitabı ve çeviri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleşecektir.
Moderatör: Ayla Duru Karadağ 

Yazar Hakkında:
1972 yılında doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Ara Nağme kitabı 2014 Orhan Kemal Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Ankara Mimarlar Odası tarafından, Kent Öyküleri Yarışması’nda birincilikle ödüllendirilen Haydar Paşa’nın Evi adlı çocuk kitabı yine 2013’te yayınlandı. Kapalıçarşı adlı romanı 2015 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle değer görüldü. 2011’de yayımlanan Aynalı ve 2013’te yayımlanan AnarŞık adında iki romanı, İngilizceden James Joyce, Henry James ve Oscar Wilde, İtalyancadan Luigi Pirandello ve Italo Svevo çevirileri var. 

“Zeynep Kaçar’la Söyleşi ve İmza”
Tarih: 08 Temmuz 2017, Cumartesi saat 15.00
Kabuk romanı ve tiyatro üzerine keyifli bir sohbet gerçekleşecektir.
Moderatör: Ayla Duru Karadağ 

Yazar Hakkında:
1972 yılında Lüleburgaz’da doğdu. 1991’de Bursa Anadolu Lisesi’nden, 1995’te MSM Tiyatro bölümünden, 1999’da İstanbul Üniversitesi Dramaturji bölümünden mezun oldu. 4 oyun kitabı Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlandı. Oyunları çeşitli alternatif tiyatrolar, Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. İngilizce ve Çince’ye çevrildi. ABD, Tayvan ve İsveç’te sahnelendi. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Krem Kramel” 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Oyun Yazarı ödülüne, 2011 yılında Medine Dil Derneği Kerim Avşar En İyi Oyun Ödülüne layık görüldü. “Tok” oyunu Ekin Yazın Dostları tarafından 2016-2017 sezonunun en iyi metni seçildi. 

“Nazlı Karabıyıkoğlu ve Nil Sakman’la Söyleşi ve İmza”
Tarih: 22 Temmuz 2017, Cumartesi saat 15.00
Kadın Yazını ve Dilin Olanakları
Moderatör: Ayla Duru Karadağ 

Yazarlar Hakkında:
Nazlı Karabıyıkoğlu: 1985 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. İngilizce ve İspanyolca eğitimi aldı. Öyküleri “Varlık”, “Kitap-lık”, “Sözcükler”, “Özgür Edebiyat” ve “Sıcak Nal” dergilerinde yayımlandı. Hazırladığı “Delistan” adlı ilk dosyası “Naci Girginsoy Öykü Ödülü”nü aldı ve sembolik olarak kitaplaştırıldı. İkinci öykü dosyası “Düş Çeperi”, 2010 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri”nde dikkate değer bulundu.

Nil Sakman: Ankara’da doğdu. Edebiyat, Dramaturji, Cinsiyet Çalışmaları ve Siyaset Bilimi dallarında lisans ve lisansüstü çalışmalarını tamamladı. On dört yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra İstanbul’a taşındı. Tavanarasındaki Deli Kadın, Giacomo Joyce gibi kuramsal ve edebi yapıtları Türkçeye kazandırdı. Edebiyat ve sanat dergilerinde kuramsal metinleri, öyküleri ve performans metinleri yayımlandı.

“Buket Uzuner’le Söyleşi ve İmza”
Tarih: 29 Temmuz 2017, Cumartesi saat 15.00
Kediler Edebiyatta Neyin Sembolüdür?
Moderatör: Ayla Duru Karadağ

Yazar Hakkında:
3 Ekim 1955 Pazartesi günü Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, (Norveç) Bergen Üniversitesi,  (ABD) Michigan Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve çevre bilim eğitimi aldı. (Finlandiya) Tampere Teknik Üniversitesi ve O.D.T.Ü Çevre Müh.’de araştırmacı olarak çalıştı, ders anlattı.
Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Kanada ve Avrupa’da uzun tren seyahatleri yapan ve yaşayan Buket Uzuner, gezgin, araştırmacı ve öğrenci olarak hayatını yurt dışında sürdürebilmek için kazandığı üniversite burslarına ek olarak yaşadığı ülkelerde çocuk bakıcılığı, garsonluk, çevirmenlik, barmenlik ve aşçılık yaptı. Tam zamanlı yazar olabilmek için akademik yaşamına son verince, sinema, turizm, reklam ve yabancı dil sektörlerinde çalışarak  hayatta kaldı.
Buket Uzuner, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. Kuruluş yılında  Türkiye üniversiteleri, basını, meslek kuruluşları ve 81 ilin valiliklerinden  oluşturulan jürinin oylarıyla ‘Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını’ndan biri olarak seçilmiştir.
Romanları sekiz dile çevrilen Buket Uzuner 1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi’nin (IWP) onur üyesi olmuş, 2004 yılında da ODTÜ senatosu tarafında takdir belgesiyle onurlandırılmıştır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Özgürlüğün hangi renk?

Read Next

En İyi 100 Eserin İlk 15 Kitabının İlk Yayınevleri ve Kapakları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram