Kimliğimiz geçmişimizle mi tamamlanır?

Doğan Kitap tarafından yayımlanan Kahvaltı Sofrası’nda, araya sıkışan bir ipucu büyük bir sırra, ailenin ve ülkenin unutulmuş tarihine kapı açıyor.

Defne Suman son romanı Kahvaltı Sofrası’nda Büyükadalı ressam Şirin Saka’nın kahvaltı sofrası etrafında toplanan ailesini ve örtbas ettikleri kökenleriyle yüzleşmelerini anlatıyor.

Hem zamanda, hem de mekânlar arasında yolculuklarla ilerleyen Kahvaltı Sofrası, bir zamanların ünlü ressamı Şirin Saka’nın yüzüncü yaş gününde tüm ailenin Büyükada’daki taş konakta bir araya gelişleri ile şekilleniyor. Şirin Saka’nın torunları Nur ile Fikret, Fikret’in üniversite öğrencisi kızı Selin ve Nur’un dostu/eski sevgilisi gazeteci Burak Gökçe Büyükada’daki eski, büyük konakta Şirin Saka ve hizmetkârı Sadık ile kalırlar. Dört anlatıcı tarafından aktarılan hikâyenin ana damarı üç gün içinde akar ancak karakterlerin geçmişe gidiş gelişleri ailenin yüzyıldır sakladığı çok büyük bir sırrı ortaya çıkarır.

Defne Suman Kimdir?

Defne Suman, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tezinden çıkan makalesi “Feminizm, İslam ve Kamusal Alan” İslam’ın Yeni Kamusal Yüzleri adlı kitapta yayımlandı. 2007 yılında açtığı blogu “İnsanlık Hali” Türkiye’de ve dünyada çok sayıda okurun düzenli olarak ziyaret ettiği bir site haline geldi. Seyahat günlükleriyle denemelerinden oluşan Mavi Orman 2011’de (Doğan Novus, 2018) ilk romanı Saklambaç 2014’te basıldı. Emanet Zaman (2016) ile Yaz Sıcağı (2017) Doğan Kitap’tan ve Yunanca olarak Psihogios Yayınevi’nden yayımlandı. Halen Atina ile İstanbul arasında gelip giderek yaşıyor; roman ve modern toplumda yaşayan insanın psikolojisini araştıran yazılarını yazmayı sürdürüyor.

  • Kahvaltı Sofrası
  • Yazar: Defne Suman
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Ekim 2018
  • Sayfa Sayısı: 360 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Babıâli’nin Öteki Yüzü

Read Next

Her şeyin tek tanığı hayat

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *