Karlovy Vary Film Festivali’nin Özel Etkinliği Pandemi Nedeniyle İptal Edildi

Karlovy Vary Film Festivali, bu ay düzenlenmesi planlanan dört günlük özel etkinliği de pandemi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı.

FilmLoverss‘ın ScreenDaily’den aktardığı  habere göre, dünyanın dört bir yanında sinema salonlarının kapanması nedeniyle ilkbahar-yaz aylarında düzenlenmesi planlanan film festivallerinin neredeyse tamamı iptal edildi, ertelendi ya da faaliyetlerini online platformlara taşımak zorunda kaldı. Ancak kontrollü normalleşeme sürecine geçilmesiyle birlikte pek çok ülkede sinema salonlarının yeniden açılması, bu festivallerden bazılarının yılın son çeyreğinde özel etkinlikler düzenleyerek bu yıl da sinemaseverleri ağırlamasına zemin hazırladı. Bu bağlamda Cannes Film Festivali, geçtiğimiz günlerde üç günlük özel bir etkinlik düzenlerken, Karlovy Vary Film Festivali de 18-21 Kasım tarihleri arasında dört günlük özel bir etkinlik düzenleneceğini duyurdu.

Ancak son günlerde tüm dünyada koronavirüs vakalarında yeniden artış yaşanması ve buna bağlı olarak pandemi önlemlerinin sıkılaştırılması, Karlovy Vary’nin bu yılki festivalden sonra özel etkinliğini de iptal etmesine neden oldu.

Çek Cumhuriyeti’nde artan vaka sayıları nedeniyle sinema salonlarının 12 Ekim’de yeniden kapatılması, festival yönetiminin özel etkinliği iptal etmekten başka şansı kalmamasına neden oldu. Festival başkanı Jiří Bartoška, özel etkinliği duyurduklarından bunun heyecanla karşılandığını, ancak insan sağlığı her şeyden önde olduğu için etkinliği iptal etme kararı aldıklarını ifade etti.

54 ½. Karlovy Vary Film Festivali de pandemi nedeniyle iptal edildi

54 ½. Karlovy Vary Film Festivali olarak adlandırılan bu dört günlük etkinlikten herhangi bir yarışma seçkisi olmayacak; bunun yerine Berlin, Venedik, Sundance gibi diğer büyük film festivallerinde ön plana çıkan yapımlar, Karlovy Vary’de, yıllardır festivale ev sahipliği yapan sinema salonlarında gösterilecekti. Nitekim geçtiğimiz günlerde “Nomadland” ve “The Nest” gibi dikkat çekici filmler etkinlik programına eklenmişti. Festival yönetimi, dört günlük bu özel etkinlikle, heyecanla beklenen pek çok filmi Çekya’daki sinemaseverlerle ilk kez buluşturmayı hedefliyordu. Ayrıca etkinlik kapsamında Çek sinemasının klasikleri arasında yer alan 1966 yapımı “Kocar do Vidne” (Carriage to Vienna)nın restore edilmiş bir kopyası da gösterilecekti.

Doğu Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olan Karlovy Vary, bu yıl sinemaseverleri yeni filmlerle buluşturamayacak olsa da, önümüzdeki yıl yeniden fiziki gösterimlerle seyircileri ağırlamayı hedefliyor. Jiří Bartoška, 55. Karlovy Vary Film Festivali’ni daha önce duyurdukları gibi 2-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenleyeceklerini açıkladı.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Palto Sahne, İnteraktif Çocuk Oyunu ‘Patent Dedektifi: Telefonun Öteki Hikayesi’ İle Prömiyer Yapıyor

Read Next

Orhan Kemal Roman Armağanı’na Başvurular Başladı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *