Kitapseverlerin okuma listesinde olması gereken 17 kitap

Kitapseverlerin okuma listeleri sürekli yenileniyor. Okumak istediğimiz kitapları kendimize göre bir sıraya sokarız. Kitap Eki listeleri ise oluşturduğunuz listede yer alması gereken kitaplara yer veriyor.

17 Kitaptan oluşturduğumuz listemizde okuma zevkinize uygun bir kitap mutlaka bulacaksınız.

1. Ölüler Genç Kalır – Anna Seghers

Yordam Edebiyat

Ölüler Genç Kalır, Alman dilinin en büyük yazarları arasında sayılan Anna Seghers’in en önemli ve en kapsamlı romanıdır. Almanya’nın 1918-1945 yılları arasında yaşadığı büyük çalkantıları, emekçi ayaklanmalarını, Nazizmin iktidara gelişini ve İkinci Dünya Savaşı’nı büyük bir gerçeklikle anlatır. Roman, farklı sınıflardan ve siyasal eğilimlerden insanların hayat hikâyelerini bir araya getirerek zengin bir panorama sunar.

2. Midland Oteli’nde Çay – David Constantine

Notos Kitap

Notos Kitap, günümüz İngiliz edebiyatının önemli ustalarından David Constantine’in Midland Oteli’nde Çay kitabını yayımladı. Kayıtsız kalınamayacak bir büyük ustalık…

3. Portakal Yıldızı – Cahit Ökmen

Günışığı Kitaplığı

Behçet Aysan ve Orhan Murat Arıburnu gibi önemli şiir ödüllerinin sahibi şair, eğitim yöneticisi Cahit Ökmen, bu kez çocukların dilinden, onların duygularından sesleniyor. Çocukluğun neşeli sesini, hınzır gülüşlerini, meraklı gözlerini, hatta kaygılı düşüncelerini duru ve etkili bir dille dizelerine yansıtan şair, yetişkinlerin içinde saklı kalan çocuğa da hitap ediyor.

4. Daralan – Mine Soysal

Günışığı Kitaplığı

Eyvah Kitap! adlı başyapıtıyla yüz binlerce okura ulaşan yazar Mine Soysal, son romanında kıyıda köşede kalmış yaşamlara odaklanıyor. Gençlerin küskün içsesini, biriken kaygılarını, kimi öfkeli kimi cesur çıkışlarını küçük bir Anadolu kentinin yoksul mahallesinde buluşturan yazar, hayatın yürek burkan zor yanlarını dillendirirken iletişim ve anlayışa tutunuyor.

5. Karda Birdoksan – Susan Kreller

ON8 Kitap

Bir arkadaşlığın ilk aşka dönüşmesini ve ilk kalp kırıklığını yalın üslubuyla anlatan yazar, yaşıtlarından “farklı” bir gencin hissettikleri eşliğinde, “normal” kavramını tartışmaya açıyor. Araya giren mesafelerin değişik hallerini incelikle işleyen kitap, aşkın soğuk yanıyla tanıştırıyor.

6. Alacakaranlık Günce – Ali Teoman

Yapı Kredi Yayınları

“Alacakaranlık Günce”, 1992 yazında Paris’te günün ilk saatlerinde tutulmuş, Teoman’ın anlatı dünyasının çekirdekleriyle dolu bir defter. Sözcüklerin izini süren genç bir yazarın düşleri, anıları, biçem denemeleri… “Niçin yazıyoruz?” sorusuna verilmiş kişisel bir yanıt.

7. Uydurmanın İncelikleri – Hakan Bıçakçı

Hep Kitap

Dünya edebiyatından örneklerle, teorik ipuçlarıyla ve en önemlisi yazarların samimi cevaplarıyla eşsiz bir kitaba dönüşen Uydurmanın İncelikleri, sadece yazmak isteyenler için değil, sevdikleriyazarların çalışma odalarına girip etrafa şöyle bir göz atmak isteyenler
için de olağanüstü bir kaynak!

8. Sevgili – İnci Arala

Kırmızı Kedi Yayınevi

Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir çatışmaya sürüklenişi… Ve bu unutulmamış serüveni aynı inatçı umutla, aynı asi sadakatle taçlandıran büyük bir aşk… Sevgili, gerçek kişilere fakat edebi kurguya dayalı, acı bir umudun ve yalın sevginin romanı.

9. Bir Ekonomik Tetikçinin Yeni İtirafları – John Perkins

April Yayıncılık

Bir Ekonomik Tetikçinin Yeni İtirafları, ekonomik tetikçi ve çakalların güçlerini arttırmak için başvurdukları alçak yöntemlerin iç yüzü hakkında derin bilgiler sunuyor. ABD’nin ve dünyanın geri kalanının tepesine nasıl tünediklerini gösteriyor. Bugün karşılaştığımız krizleri ve onları durdurmak için gereken yol haritasını aydınlatan cesur bir kitap.

10. Evrim Kuramı ve Mekanizmaları – Çağrı Mert Bakırcı

Kor Kitap

Evrim Ağacı bünyesinde Bakırcı’nın geliştirdiği tüm projeler, Türkiye’de evrimsel biyolojinin bilimsel temellerinin halk tarafından kolayca anlaşılabilmesini ve konuyla ilgili süregelen yanlış anlaşılmaların düzeltilmesini hedeflemektedir.

11. Mutfak Sözlüğü – Alexandre Dumas

Oğlak Yayıncılık

 

12. Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü? – Çağatay Yaşmut

 

13. Koşarken Belli Olmaz – Burcu Arman

Çınar Yayınları

Burcu Arman ilk romanı Koşarken Belli Olmaz’da sevilmeden paylaşılan hayatların hikâyesini anlatıyor. Üçüncü sayfadan gerçeğe dönüşen “benim başıma gelmez”li cümlelerin bütünü var bu romanda.

14. Kırmızı Piyano – Josh Malerman

İthaki Yayınları

Sınır bilmeyen bir türde sınır tanımadan yazan Malerman, yirminci yüzyılın büyük korku ustaları Shirley Jackson ve Robert Aickman’ın yaptığı gibi dehşeti ve tüyler ürperten tuhaflığı anlatmayı çok iyi başarıyor. Bu son romanını da okurlar çok sevecek.

15. Şikeste – Doris Lessing

DeliDolu Yayınları

Her yönüyle bilimkurgu türünün kilometre taşlarından biri sayılan bu çarpıcı kitap, aynı zamanda insanlığın yakın geçmişine ve geleceğine karamsar ama bir o kadar da öngörülü bir bakış sunuyor.

Niran Elçi tarafından Türkçeleştirilen bu başyapıt, çağımızın en önemli yazarlarından Doris Lessing’in gezegenimize ve insanlığa dair bir çığlığı.

16. Bir Dileğim Var – Jummy Liao

Desen Yayınları

 

17. Adalet için 700 Bin Adım – Aytuğ Atıcı

NotaBane Yayınları

Önsözünü Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazdığı kitapta pek çok sanatçı, gazeteci ve siyasetçi görüşlerini paylaşıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İletişim Yayınları; “Anti-demokratik uygulamalar son bulsun.”

Read Next

fotoğrafta yanlış çıktım…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram