Kolektif Kitap’ın yeni edebiyat dizisinde ilk kitap: COSIMA

1926 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülüne layık görülen yazar Grazia Deledda’nın kaleme aldığı eseri Cosima, Kolektif Kitap etiketiyle yayımlandı. Doğalcılık akımının önde gelen isimleri arasında yer alan İtalyan yazar Grazia Deledda’nın kitabı Cosima aynı zamanda Kolektif Kitap tarafından yayımlanacak olan yeni edebiyat dizisinin ilk kitabı. Deledda eserlerinde Sardunya’daki zorlu yaşam koşullarını tasvir eder.

Eğitim şansının ve dünyevi imkânların kısıtlı olduğu, doğanınsa kendini sınırsızca sunduğu bir coğrafyada geçirilen çocukluğun hayal gücünde ve dilde yarattığı tüm etkiler Nobelli yazar Grazia Deledda’nın bu otobiyografik romanında masal diliyle karşımıza çıkıyor.

“Sanatçının bir genç kız olarak portresi benzersiz ve son derece tatminkâr.” – Belles Lettres

“Nuoro’daki büyük bir aileden gelen asi genç kadın Grazia Deledda hassas gözlem gücü ve dikkat çekecek derecede duru üslubuyla Sardinya’da ilgi uyandırmıştı. Adada olay yaratan yazar bu arada Nobel’i de aldı. Deledda’nın toplu eserleri gerçek bir keşif: Balzac’ın Fransa’ya yaptığını, o Sardinya’ya yapıyor.” – Paul Chutkow, The New York Times

Altını çizdiklerimiz

“En mutlu dönem şüphesiz yaz mevsimiydi. Bazı günler çok sıcak geçerdi, hava durgun, parlak olurdu ve alçak gökyüzünün mavisi Zuloaga’nın tablolarını andırırdı. Hasattan yangında kavrulmuş gibi dönen bir erkek hizmetkâr sıtma ateşiyle çatının köşesindeki hasır döşeğe kendini bırakırdı, bu arada avlunun gölgesinde her yıl bir istifçinin gelip satın aldığı yığınla bademi kıran kadınların gülerek söylediği halk şarkıları, Antonino’nun Santus’un odasında okuduğu son derece zarif dizelerle ilginç bir tezat oluştururdu. Kadınlar, güneşin yaktığı toprağın üzerindeki gökyüzü gibi derin ve alev alev bir tutkuyla bağırışırlardı.”

“O gün Cosima edebiyat öğretmeninin on dersinde öğrendiğinden çok daha fazla şey öğrendi. Meşenin dişli yaprağını pırnalın mızraksı yaprağından, sığırkuyruğunun kokulu çiçeğini tarla sarmaşığının çiçeğinden ayırt etmeyi öğrendi.”

“Saçağın altında odun kırmış, ahırda kapalı kalan atla, soğuktan uyuşmuş domuzla ve tavuklarla ilgilenmiş, ateşi karıştırmış, kuyudan su çekmiş, sonra da efendilerine haşlama yapılsın diye biraz et aramaya gitmişti. Diğer bütün erzak evde mevcuttu ve haftalar boyu kar yağmaya devam etse bile endişelenecek bir şey yoktu. Nitekim akşama doğru yeniden yoğun ve aralıksız bir kar yağışı başladı, kapılarla pencereler sanki düşmana karşı kapatılıp sürgülenmişti, evdeki o derin sükûtta sesler sanki bir dağ evindeki gibi yankılanıyordu.”

“Cosima doğruldu, kollarını bir kere daha denize doğru salladı, biraz önce eğreltiotlarına nasıl hafifçe dokunduysa, Libya’nın platolarındaki ılık ama çorak kış sonrası güneşli diyarlara, yazın kızıl günbatımlarına, ebediyet armağan eden aşka doğru göç eden bir kırlangıç gibi dalgalara da hafifçe dokunduğunu hissetti.”

Grazzia Deledda Kimdir?

Grazzia Deledda 1871’de Sardinya bölgesindeki Nuoro’da doğdu ve çocukluğu kalabalık bir evde geçti. İlk öğrenimini tamamladıktan sonra edebiyata ilgisi nedeniyle okumayı sürdürdü ve çok erken yaşlarda yazmaya başladı. Yaşadığı bölgedeki çevre koşulları, yerli halktan duyduğu öykü ve efsaneler yazdıklarına konu oldu. Adını ilk olarak Ultima Moda dergisinde yayımlanan hikâyesiyle kendi yöresinde duyuran Deledda 1926’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Sardinya Efsaneleri ve Sevgi Yuvası Türkçeye çevrilen diğer eserleridir.

  • Cosima
  • Yazar: Grazzia Deledda
  • Çeviri: Leyla Tonguç Basmacı
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 130 Sayfa
  • Yayınevi: Kolektif Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Barış Pirhasan kitapları Karakarga Yayınları’nda…

Read Next

Kerkük’ten Başlayan Bir Başarı Hikayesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *