Nobel’li yazar Orhan Pamuk’a Rusya’dan ödül

Nobel’li  yazar Orhan Pamuk, ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ kitabıyla Rus yazar Lev Tolstoy’un evi Yasnaya Polyana’nın adını taşıyan edebiyat ödülüne layık görüldü.

Yabancı dilde edebiyat dalında ödül kazanan Pamuk’a 1 milyon rublelik (yaklaşık 50 bin TL) para ödülü verilecek.

TİMAŞ
TİMAŞ
Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Ödül vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Pamuk, “Benim için bu ödül büyük Rus edebiyatından gelen bir ödül. Tolstoy, Dostoyevski, Turgenyev, Çehov… Bu isimlerin çınıltısı bile benim için bir şiir gibi, bir müzik gibi. Sadece ben değil, bütün Türk edebiyatı Rus klasiklerinden ders almıştır” dedi.

Tolstoy’un yaşadığı eve gitme hayalini ilk romanından bu yana kurduğunu belirten Pamuk şunları söyledi: “Columbia Üniversitesi’nde verdiğim dersler yüzünden Bolşoy Tiyatrosu’nda yapılan ödül törenine katılma mutluluğuna sahip olamayacağım. Fakat plaketi almak için Yasnaya Polyana’ya gideceğim şubat ayında. 25 yaşımdayken ve ilk romanımı, Tolstoy’u okuyarak yazdığım sırada, bir gün Moskova’ya, oradan da Yasnaya Polyana’ya, Tolstoy’un yaşadığı eve gideceğimi hayal ederdim. 40 yıl sonra hayallerim gerçek oldu ve oraya yapacağım yolculuk beni çok heyecanlandırıyor.”

Kaynak: Diken

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sherlock’un yeni sezonu başlıyor.

Read Next

Sonunda “Bestseller Okuma Kılavuzu” da yazıldı!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram