‘Okul Tıraşı’na Bir Ödül Daha

Yönetmen Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet’le birlikte yazdığı ikinci filmi “Okul Tıraşı”, İran’ın başkenti Tahran’da bu yıl 38’incisi düzenlenen Uluslararası Fecr Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülüne değer görüldü.

71. Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne değer görülen “Okul Tıraşı” uluslararası festivallerdeki yolculuğuna devam ediyor. 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü kazanan film, Hong Kong, Moskova ve Güney Kore’de düzenlenen festivallerdeki gösterimlerinin ardından haziran ayında Çin’e ve İspanya’ya konuk olacak.

“Okul Tıraşı” 11-20 Haziran 2021 tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan 24. Uluslararası Şanghay Film Festivali’ne ve 18-26 Haziran 2021 tarihleri arasında İspanya’da düzenlenecek olan 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’a katılacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

‘Okul Tıraşı’
Ferit Karahan’ın senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı, yapımcılığını ise Kanat Doğramacı’nın üstlendiği filminde, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan, ancak okulun bürokrasisi, idarenin vurdumduymazlığı ve zor coğrafi koşullarla mücadele etmek zorunda kalan Yusuf’un hikâyesi anlatılıyor.

Yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyan filmin başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız paylaşıyor.

Editörlüğünü Sercan Sezgin ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini ise Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı Asteros Film yapımı “Okul Tıraşı”nın dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali/Eastern Promises Industry Days Works in Progress yarışmasında First Cut+ Özel Ödülü’nü kazanan film, 71. Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne değer görüldü.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Keçi’nin Yeni “Eğitimde Edebiyat” Dosyası Yayında

Read Next

Semih Kaplanoğlu’nun Yönettiği ‘Bağlılık Hasan’ Cannes’da Gösterilecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram