Okulun En Tuhaf Kızı

Okulun En Tuhaf Kızı, okurları Dylan’ın büyülü şarkılarıyla 60’lı yıllara götüren, zaman ve mekanın ötesinde bir dostluk hikâyesi.

Yepyeni bir yayınevi olan Paraşüt Kitap, çocuk kitapları kategorisinde yaptığı yayıncılıkla dikkatleri çekmeye devam ediyor. Zeynep Alpaslan’ın yazdığı Berk Öztürk’ün çizimlerini yaptığı Okulun En Tuhaf Kızı raflardaki yerini aldı.

Çobanyıldızı Okulu’nda çok tuhaf çocuklar vardı. Kafasının üzerinde dans edebilenler, on sekiz dilde okuyup yazabilenler, canlı elma kurdu koleksiyonu yapanlar ve daha kimler kimler! Ama şüphesiz ki, Çimen okulun en tuhaf kızıydı.

Her şey Çimen’in eski bir konağa taşınmasıyla başlar…

Çimen yeni odasında eşyalarını yerleştirirken, köşede saklı bir bisküvi kutusu bulur. Bu kutunun içinde, onu 1962 yılına götürecek bir çay fincanı vardır.

Çimen, 1962’de kendi odasında yaşayan Yağmur’la işte böyle tanışır. Müziğe, Bob Dylan’a ve edebiyata duydukları tutku sımsıkı bağlar onları.

Okulun En Tuhaf Kızı, okurları Dylan’ın büyülü şarkılarıyla 60’lı yıllara götüren, zaman ve mekanın ötesinde bir dostluk hikâyesi.

Zeynep Alpaslan Kimdir?

1983’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Öykü, roman, şiir, karikatür alanında eserler verdi. Tokyo (2018) isimli ilk çocuk romanı KYÖV Çocuk Edebiyatı ödülünü kazandı. Zeynep kedisi Pogo’yla birlikte İstanbul’da yaşıyor ve her gün Mini Melankolikler isimli çizgi bantı yazıp çiziyor.

Berk Öztürk Kimdir?

1988’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü mezunu. Uzun süredir illustrasyon yapmasına rağmen, son üç yıldır çocuk kitabı resimlemeye ağırlık veren Berk Öztürk pek çok çocuk kitabı resimledi ve resimlemeye devam ediyor.

  • Okulun En Tuhaf Kızı
  • Yazar: Zeynep Alpaslan
  • Çizer: Berk Öztürk
  • Türü: Çocuk 9+ Yaş
  • Baskı Yılı: Nisan 2019
  • Sayfa Sayısı: 104 sayfa
  • Yayınevi: Paraşüt Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Komün Romanı; Açların Şöleni ve Devrimci Patates Kızartmaları

Read Next

26 Yazardan “Tren Öyküleri”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *