Orwell Kitap Ödülü İskoçyalı rapçi Loki’nin oldu

George Orwell’in doğum günü olan 25 Haziran’da Britanyalı yazarın ‘politik metinleri bir sanata dönüştürmek’ düşüncesini takip ederek verilen George Orwell Kitap Ödülü’nün bu yılki sahibi, Loki adıyla tanınan İskoçyalı rap sanatçısı Darren MCGarvey oldu.

Loki, ödülü Poverty Safari adlı kitabıyla aldı. Prestijli siyasi yazı ödülü olarak görülen George Orwell ödülleri; en iyi siyasi kitap, siyasi gazeteci ve siyasi web blog yazarı alanlarında da veriliyor.

“Poverty Safari”

İşçi sınıfının ruh haline ve gündelik dertlerine odaklanan şarkılarıyla bilinen Loki’nin otobiyografik kitabı ‘Poverty Safari’ adını taşıyor. Guardian’ın haberine göre, Orwell jürisinin başkanı Andrew Adonis ödülü Loki’nin kitabına vermelerini şöyle açıkladı: “Orwell bugün yaşasa ‘Poverty Safari’ye bayılırdı. Kitap, bir anı kitabı ile siyasi bir tartışma metninin karışımından oluşuyor ve Britanya’daki alt sınıfların öfkesini anlamak için çabalıyor.”

1994’ten bu yana University College London tarafından düzenlenen Orwell Kitap Ödülü, Britanya’nın sosyal meselelerine odaklanan kitaplara veriliyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Usta sinemacı Turgut Yasalar’dan: Ben Bir Dâhiyim ama Henüz İlk Filmimi Çekmedim

Read Next

Ödül kazanan tiyatro eserleri kitaplaştırıldı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *