Ödül kazanan tiyatro eserleri kitaplaştırıldı

Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’nın “Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması – 2017” kitabı raflarda yerini aldı.

Kadıköy Belediyesi’nin, sanatçı ve edebiyatçıları yeni eserler yaratmaya özendirmek amacıyla düzenlediği; seçici kurulunda tiyatromuzun önde gelen isimlerinden Orhan Alkaya, Cevat Çapan, Yücel Erten, Dikmen Gürün ve Nesrin Kazankaya’nın bulunduğu  “Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri  (Oyun) Yarışması 2017”de Yarışma Seçici Kurulu’nun seçtiği oyunlar kitap halinde yayımlandı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Geçtiğimiz yıl ilki yapılan yarışmada, 1967 doğumlu Meltem Uzunkaya “Olağandışı Günler” adlı oyunuyla birincilik ödülüne layık görülürken, 1947 doğumlu Tekin Özertem “Gecenin Ötesinde” ve 1987 doğumlu Cihan Çakan “Arka Bahçe” adlı oyunlarıyla ikincilik ödüllerini kazanmıştı. Ayrıca 1993 doğumlu Gafur Rakıcı’nın “Penelope’nin Örgüsü ya da Arabesk Sisifos”, 1954 doğumlu Sedat Nuri Kayış‘ın “Sakin Ol Celladım” ve 1985 doğumlu Burak Çapan’ın “Pembe Oda” adlı oyunları mansiyon ödüllerine uygun görülmüştü.

Kitabın arka kapağında duayen tiyatro insanı Yücel Erten’in şu ifadeleri yer alıyor:

“Sanat üretmek, bir anlamda insanı, toplumu ve dünyayı yeniden yaratma, yeniden biçimleme çabası değilse nedir? Sanat üreterek insanların beyninde, zihninde, yüreğinde; bir iz, bir kıymık, bir damla, bir ışık ya da bir gölge bırakmayı amaçlamıyor muyuz? İnsanımızın kendisiyle, zaaflarıyla, erdemleriyle, geçmişiyle, günüyle, geleceğiyle, tarihiyle, toplumuyla, siyasetiyle, değerleriyle, beğenileriyle, saplantılarıyla, kültürüyle, inancıyla yüzleşmesini nişanlamıyor muyuz?”

“İşte bu çabanın iddialı olmayı, insanlara ulaşmayı ve yarışmaya açık olmayı da içerdiği düşünülürse yarışmaların ‘insana yatırım’ faslındaki önemini görmek zor olmasa gerek. Kadıköy Belediyesi’ni ‘Oyun Yazma Yarışması’ düzenleme, yarışmayı kurumlaştırıp sürekli kılma ve dereceye giren oyunları kitaplaştırma kararlılığını gösterdiği için, ‘insana yatırım’daki bu önemli payı için kutlamak gerekir.

  • Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması – 2017
  • Seçici Kurul: Orhan Alkaya, Cevat Çapan, Yücel Erten, Dikmen Gürün, Nesrin Kazankaya
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 248 Sayfa
  • Yayınevi: Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Orwell Kitap Ödülü İskoçyalı rapçi Loki’nin oldu

Read Next

Freud, Jung ve Adler: Psikanalizin Revizyon Gereksinimi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram