Paraşüt Kitap yola çıktı; Çocuklar için 3 kitap raflarda!

Paraşüt Kitap, sadece çocuk edebiyatı başlığında kitap yayımlayacak olan yeni kurulmuş bir yayınevi. Yeni kurulan bir yayınevi için çıkış kitaplarını belirlemek çok kolay olmasa gerek. Atılan ilk adım sonrakileri de elbette ki etkileyecek. Paraşüt Kitap başlangıcını 3 kitapla yaptı ve ilk adımlar gayet “sağlam” gözüküyor.

Paraşüt Kitap, 8 yaş üstü çocuklar için Toprak Ana Masalları, 5 yaş üstü için Rüya Bakanlığı, 9 yaş üstü için Kedilerin Kayıp Adası Kedunya isimli kitapları yayımladı. Bu yeni yayınevinin çocuklarla buluşturduğu kitapları biraz da yakından tanıyalım.

Toprak Ana Masalları

Hayvanlar sizin kardeşinizdir, Dünya size ne kadar aitse, onlara da o kadar aittir, bu yüzden Dünya’yı paylaşmayı öğrenmeniz gerekecek.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde biri bir masal anlatmış. Sonra bir başkası, sonra bir başkası daha… Kelimelerle yaratılan bu sihirli dünyaların sıradışı bir gücü var; diyar diyar gezip insanların kalbine dokunmak.

Toprak Ana Masalları’nın başrolünde bugün artık tehlike altında olan güzel dünyamız yer alıyor. Dünyanın farklı köşelerinde anlatılan bu masalların her biri, kadim bir öğreti taşıyor. Amazon Yerlilerinden ormandaki yangını söndürmek için çabalayan minicik bir kuşun öyküsünü dinlerken, bir Hint masalından doğanın dengesine müdahale etmememiz gerektiğini öğreniyoruz. Masallara inanan bir çocuğun azmiyle çiçek bahçesine dönen çorak toprakların hikâyesini ise Avustralya Aborijinleri anlatıyor bizlere…

Bu dokuz masalda Toprak Ana gökyüzüne, toprağa, denize ve hayvanlara saygı duymamız gerektiğini fısıldıyor kulağımıza.

Rüya Bakanlığı

Biz ışık istiyoruz, renkleri, rüzgârları istiyoruz, biraz hareket, biraz umut istiyoruz.

Neden hayal kurarız?

Hayal kurmanın sınırları var mıdır ya da olmalı mıdır?

Üç ilham verici afacan dünyanın çok sıkıcı olduğuna karar veriyor ve dünyayı daha eğlenceli bir yer haline getirmek için bir plan yapıyor. Konuşmayı, düşünmeyi çok iyi biliyor bu üçlü. Ve Cumhurbaşkanıyla paylaşmayı düşündükleri yepyeni bir fikirleri var: Bir ‘Rüya Bakanlığı’ kurmak!

Bu bakanlığın, kapıları, tavanı ve duvarları yok! Sınırları olmayan bir bakanlık bu! Sonsuzluğa açılan bir bakanlık!

Cumhurbaşkanını ikna etmek kolay değil. Ona göre hayal kurmak bir ‘saçmalık.’ Ama bu üç kafadar kararlı, kaybedecek vakitleri yok…

Kedilerin Kayıp Adası Kedunya  

Baget, Mırrlana’ya pencereden aşk şarkıları mırıldandı, akşam yemeğini yedi, Petrovlara gırladı ve endişe edecek hiçbir şeyi olmadığını düşündü. Ama yanılıyordu. 

“Starobinets’in çocuklar için kaleme aldığı ilk romanı Kedilerin Kayıp Adası Kedunya, absürt, eğlenceli, büyülü, folklorik ve aşk dolu bir kedi hikâyesi. Kültürel açıdan farklı edebi deneyimler arayanların mutlaka okuması gereken bir roman.” – Kirkus Reviews

“Sadece kendisini düşünen bir ev kedisi, kedilerin kayıp adası Kedunya’yı bulmak üzere geçmişe yolculuk edip Zamanın Okyanusu’nda yüzmeli ve sevgilisinin patisini kazanmak için kedilerin dokuz canını kurtarmalıdır.” – Telegraph, Yılın Kitabı

“Anna Starobinets, zıpır ve bir o kadar da orijinal bir macera sunuyor.”  – The Observer, Yılın Kitabı 

Yaşadığı binanın on ikinci katından sokakları izleyen, sıradan bir ev kedisi Baget…

Günün birinde, sokaklarda yaşayan güzel mi güzel bir tekire gönlünü kaptırıyor. Ama hiç kolay değil Mırrlana’nın kalbini kazanmak. Baget’in geçmişe yolculuk edip atalarının kayıp diyarı Kedunya’ya gitmesi ve kedilere dokuz can veren çiçeği getirmesi gerekiyor.

Baget’in işi zor. Sokakların asi delikanlısı kara kedi Kara’nın sinsi planlarıyla mücadele etmek ve kedilerin kaderini belirleyecek bir yolculuğu başarıyla tamamlamak zorunda.

Mizahi anlatımıyla okurunu heyecan dolu bir kedi mitine ortak eden Kedilerin Kayıp Adası Kedunya, bugün şehirleri yuva edinmiş kedilerin dünyasının kapılarını aralıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

YHT garlarında kütüphane dönemi

Read Next

Duyguları Konuşturan Şair; Ülkü Tamer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram