Polisiye roman tutkunları için okunması gereken 10 kitap önerisi

Usta edebiyat eleştirmeni A. Ömer Türkeş yazılarıyla Kitap Eki’nde de yer alıyor. Türkeş, özellikle polisiye romanlar kategorisinde ortaya koyduğu incelemelerle kitapseverlerin pusulası konumunda.

A. Ömer Türkeş’ten polisiye roman okurları için bir liste hazırlamasını istedik. A. Ömer Türkeş’in, polisiye tutkunları için listelediği 10 kitabı dikkatinize sunuyoruz.

1. Siyah Gözlü Sarışın – Benjamin Black

Kırmızı Kedi Yayınevi

Türkçeye sadece iki romanı çevrilen Benjamin Black’i hatırlamakta zorlanabilirsiniz belki. Bir cümle ile tanıtabilirim; Benjamin Black, John Banville’ın polisiye romanlarında kullandığı bir mahlas. Raymond Chandler’in isim ve eser haklarının sahibi olan şirket yeni bir Philip Marlowe macerası yazdırmak için en uygun ismin Benjamin Black olacağına karar vermiş ve macera işte böyle başlamış…

2. Dişi Kurtlar – Boileau & Narcejac

Alakarga Yayınları

Polisiyenin usta ikilisi Boileau ve Narcejac’tan başyapıt niteliğinde bir kitap Dişi Kurtlar. Bu soluk soluğa macerayı hem merak hem de gerilim içinde okuyacaksınız. (Tanıtım Bülteninden)

3. Hırsız – Fuminori Nakamura

Doğan Kitap

Nakamura, büyük bir metropoldeki yalnızlığı, yırtıcılığı, bu dünyanın şaşkın, güvensiz ve çaresiz insanlarını anlatıyor. Robin Hood’u çağrıştıran hikâyesi belki yeni değil ama ona Japon kültürü ve insanları hakkında çok şey anlatan çağdaş bir boyut katmış. ‘Hırsız’ haiku tadı veren bir roman.

4. Ölümcül – Jean Patrick Manchette

Mephisto Kitaplığı

Ölümcül romanıyla Jean-Patrick Manchette, modern polisiye romanı neşeli satirle ve anarşik eğlenceyle dolu bir silaha dönüştürüyor…

5. Öldür Gitsin – Jim Thompson

Mephisto Kitaplığı

Bir taşra kasabasında yaşayan, dedikoduları nedeniyle kasaba halkının düşmanlığını kazanan yaşlı bir kadının cinayetinin farklı görüş açılarından anlatıldığı ‘Öldür Gitsin’, tipik bir Jim Thompson romanı. ‘Öldür Gitsin’ yönetmen ve senaryo yazarı Maggie Gleenwald tarafından sinemaya da uyarlanmış ve olumlu eleştiriler almıştı. (Tanıtım Bülteninden)

6. Yarasa – Joe Nesbo

Doğan Kitap

Merkezine Harry Hole’u alan suç hikâyeleri ile Joe Nesbo hem iyi polisiyelerin karmaşık muammasını, psikolojik derinliğini, heyecan ve gerilimini hem de çağdaş toplumu yansıtan etik tartışmaları yakalamayı başarıyor.

7. Arab Jazz – Karim Miske

Encore Yayınları

Hızlı temposu, özellikle Fransa için çok güncel olayları yorumlayan bakış açısı, ifade gücü dili, hakkı verilerek anlatılan kişi ve karakterleri ile iyi bir roman Arab Jazz.

8. Batık Krediler – Petros Markaris

Can Yayınları

Yunan edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli polisiye yazarı Petros Markaris, Batık Krediler romanına hikâyesini çok iyi özetleyen bir epigrafla başlamış: “Banka soymak nedir ki banka kurmanın yanında?” Brecht’in Üç Kuruşluk Opera’sından yaptığı bu alıntının ışığında, Yunanistan’ı sefaletin kıyısına sürükleyen bankacılık yolsuzluğunu bir suç kurgusu içerisinde teşhir ediyor Markaris…

9. Moğol Komplosu – Rafael Bernal

Ayrıntı Yayınları

Moğol Komplosu kendi ülkesinin kirli politikalarının teşhirinin ötesine geçerek soğuk savaş döneminin uluslararası politikalarını da bütün absürdlüğüyle ortaya koyuyor. Rafael Bernal’ın romanı bugün siyasi polisiye türünün başyapıtları arasında.

10. Gercek ve Diğer Yalanlar – Sascha Arango

Kırmızı Kedi Yayınevi

Adeta ‘Suç ve Ceza’nın günümüz insanına ve değer yargılarına göre yeniden yorumlanışı. Mükemmel polisiye kurgusu ve unutulmaz katil-yazar kahramanıyla 2016’nın en heyecan verici romanlarından…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Şair kaç şiir tut!

Read Next

‘Hangi kitabı okumalıyım?’ diyenler için raflarda öne çıkan 8 kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *