Rüyası olan herkese…

1958 yazında başlayan “Yazdan Kalan Son Gül”, bir tür arayış öyküsü… Ohio, Cleveland’da, ataları Afrika’dan göç etmiş insanların yaşadığı bir mahallede büyüyen Carlos’un hikayesini anlatıyor.

Muhyiddin Şekûr hayaller kuranlara adayarak başlıyor kitabına. Aslında şaşırtıcı değil, çünkü “Yazdan Kalan Son Gül” rüyayla gerçeğin iç içe geçtiği sıcak bir roman…

Muhyiddin Şekûr’un ilk kitabı olmasa da “Yazdan Kalan Son Gül” yazarın ilk romanı… Daha önce Sufi Kitap’tan “Su Üstüne Yazı Yazmak” ve “Gölgeler Koridoru” adıyla iki kitabı çıkan Muhyiddin Şekûr, okura yabancı bir isim değil.

1958 yazında başlayan “Yazdan Kalan Son Gül”, bir tür arayış öyküsü… Ohio, Cleveland’da, ataları Afrika’dan göç etmiş insanların yaşadığı bir mahallede büyüyen Carlos’un hikayesini anlatıyor. Carlos sıradan bir genç… 14 yaşında, ergenliğe yeni yeni adım atarken komşularının yeğeni Kamara’yla tanıştığında, ilk aşkın güzelliğini ve sarsıcılığını keşfediyor.

Kamara geldiği günden itibaren sadece Carlos’un dikkatini çekmiyor elbette. Mahallenin serserisi Blue Joe’nun da gözünden kaçmıyor Kamara. O güne kadar Blue Joe’ya karşı tabiri caizse görünmez olmaya çalışan Carlos, ister istemez kendisiyle karşı karşıya geliyor. Ama zorda kaldığında özellikle kendisinin imdadına yetişen biri var: Dan Amca… Dan Amca, sadece bu olayda değil, hayatının her evresinde Carlos’a yol gösteren biri… Aslında mahallenin bilgesi demek daha doğru… Gerçi yaşadıkları yerde hemen hemen hiç kimse Carlos’tan yardımını esirgemiyor, ne zaman yardım istese herkes Carlos’un imdadına koşuyorlar. Yıllar içinde ergenlikten yetişkinliğe geçişte, bir deniz piyadesi olarak Vietnam’a gittiğinde, karısını kaybettiğinde, kendi içsel yolculuğunu tamamlamak istediğinde… Carlos bütün bu hayatı yaşarken, başta Dan Amca olmak üzere herkes yanında…

“Yazdan Kalan Son Gül” karakterlerin gerçekçiliğiyle öne çıkıyor. Carlos’tan Kamara’ya, Dan Amca’dan Emma Teyze’ye, Blue Joe’dan Helen Blue’ya sanki geçmiş zamanın bir yerlerinde yaşamış kişileri görüyorsunuz. O gerçekçi tonun içine bir rüya atmosferi katıldığında ise “Yazdan Kalan Son Gül” büyüleyici bir romana dönüşüyor.

Carlos’un ergenliğinden yetişkinliğine, kendini keşfetmesinin hikayesi aslında “Yazdan Kalan Son Gül”. Her yaşta bambaşka bir şeyi keşfeden Carlos’un yolculuğu aslında o kadar uzak bir konu sayılmaz. Carlos’un yaşadıkları pek çok açıdan, hepimizin yaşadıklarından farklı değil. Normal bir hayatın parçası olan, sıradan bir hayattaki tüm sevinçleri ve üzüntüleri yaşayan biri Carlos… Ama diğer taraftan felsefi temelli bir savaş sanatı olan Capo-Kung’da çırak olmasından içsel yolcuğunun belki de en önemli durağı Timbuktu’ya yaptığı yolculuğa kadar yaşadığı her şey, onu diğerlerinden farklı kılıyor. Ama bütün bunları gösterişli ve maceracı bir üslupla anlatmıyor Şekûr, hayatın bir parçasıymış gibi anlatıyor. Aslında bu duyguyu muhakkak herkes yaşamıştır: Başkalarına son derece sıradan gözükse de bazen içinde bulunduğumuz durum bize çok şey anlatır ve öğretir. Aslında Carlos’un hikayesini anlatırken Muhyiddin Şekûr’un üzerinde durduğu noktalardan biri de bu: Sıradan görünen şeyler, belki de daha olağanüstüdür.

Hikayede var olan tüm üzüntü ve sevinçlere rağmen “Yazdan Kalan Son Gül” ilham verici ve mutlu bir roman… Mutluluk yanlış anlaşılmasın, elbette sadece iyi şeyler olmuyor kitapta, hayatın kendisinde olmadığı gibi… Sadece Şekûr, mutluluğu bizzat umudun içine gizliyor, umut da zaten kitabın her yerinde… Muhteşem kokulu gül yapraklarının, müziğin ritminin, kadife sesli şarkıcıların eksik olmadığı, sürprizlere sonuna kadar kapısı açık bir roman…

  • Yazdan Kalan Son Gül
  • Yazar: Muhyiddin Şekûr
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2017
  • Sayfa Sayısı: 560 Sayfa
  • Yayınevi: Timaş Yayınları
Elçin Kazancı
Latest posts by Elçin Kazancı (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ahmet Oktay’ın Gizli Çekmecesi

Read Next

En çok tercüme edilen kitaplar hangileri?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *