Seda Yılmaz’ın Kitabı “Giysiler Ne Anlatır?” Yayımlandı

Seda Yılmaz’ın “Giysiler Ne Anlatır?” adlı kitabı Mundi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Moda editör ve yazarı Seda Yılmaz’dan moda dünyasının perde arkası, kadınlık, güzellik ve bedenle ilişkisine dair kültürel ve kişisel bir dönüşüm hikâyesi.

Uzun yıllar moda dergilerinde çalıştıktan sonra feminizm üzerine kafa yormaya başlayan bir kadının, defilelerden moda çekimlerine, modanın ışıltılı merkezine dair kişisel anekdotlarla, giydiği kıyafetleri ve bunların yüklendiği tarihsel, kültürel ve toplumsal anlamları anlattığı bir moda yolculuğu. Seda Yılmaz sutyenden çantaya modanın sembollerinden yola çıkarak, Chanel’in Versailles’daki muhteşem defilesinden moda editörlerinin havalı ama parasız yaşamına uzanan bir perspektifle moda dünyasını anlatırken giysilerimizin işlev ve görüntünün çok ötesinde anlamlar taşıdığını da ortaya koyuyor.

Giysiler Ne Anlatır? sadece bir moda kitabı değil. Seda’nın tecrübeleriyle koşut olarak yakın moda tarihini aktarırken irdelediği pek çok konu var. Geçtiğimiz yüzyıllara ait korse, mini etek, smokin ceket gibi anahtar objeler, 80’lerdeki marka ve logo diktatörlüğü, 90’lardaki süpermodellerin imaj yüklemesi, blogger’larla editörlerin tartışması, feminizmin geçirdiği evreler ve modaya yavaş yavaş hükmetmesi, Batı’nın güzellik kavramındaki değişimlerin Türkiye’ye ayarlanmış merceklerle incelenmesi, modayla ilgili değerlerin nasıl dönüştüğü, kısıtlı basılı materyallerin dolaştığı zamanlardan, Instagram’ın egemen olduğu günümüz dünyasına geçiş gibi birçok meseleyi aktarırken izlediği kişisel yol, onun herkesten ayrılmasına sebep oluyor. Bence yazarın en önemli özelliği, neyi anlattığından çok, nasıl anlattığıyla ilgili.

Türkiye’ye özgü yaşamın ani sıçrayışlarının sokaktaki insana olan etkisini ve modanın Türk insanı için değişen anlamlarını, biraz gülümseyerek, biraz burkularak ama hep başınızla onaylayarak okuyor ve yavaş yavaş sindiriyorsunuz. Giysiler Ne Anlatır? moda tarihinin buğulu atmosferini okura öylesine etkileyici bir biçimde yansıtıyor ki, kendi gerçekliklerinizden apayrı, nostaljik bir yolculuk içinde, yazarla el ele yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.Seda Yılmaz’ı şimdiye kadar tanımadıysanız, bu kitapla onu sadece tanımakla kalmayacak, aynı zamanda yeni bir dostla, kahve ve lokum eşliğinde, içinizi ısıtan, öğreten sıcacık bir sohbet etmiş olacaksınız.”

SEDA YILMAZ KİMDİR?
2005’te Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. London College of Fashion’da Moda Gazeteciliği eğitimi aldı. 2010-2013 yılları arasında Elle dergisinin moda haberleri editörü olarak görev yaptı. Yazıları, Vogue’dan The Guardian’a, 5Harfliler’den Cumhuriyet Pazar’a çeşitli mecralarda yayımlandı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Görevini Arayan Adam Sahnede

Read Next

‘Hitchcock Renkli’ 39. İstanbul Film Festivali’nde

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram