Voltaire Ödülü, Evrensel Basım Yayın ve Turhan Günay’a

Uluslararası Yayıncılar Birliği Voltaire Ödülü, KHK ile kapatılan Evrensel Basım Yayın ve Cumhuriyet Kitapları Temsilcisi Turhan Günay’a verildi.

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (The International Publishers Association- IPA) Voltaire Ödülü, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Evrensel Basım Yayın ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Cumhuriyet Kitapları Temsilcisi Turhan Günay’a verildi. Voltaire Ödülü, Uluslararası Yayıncılar Birliği tarafından yayın ve ifade özgürlüğü haklarına dikkat çekmek ve bu konuda girişimlerde bulunan isim ve kurumları cesaretlendirmek amacıyla veriyor.

Yayın ve ifade özgürlüğü risk altında olan yazar, gazeteci ve yayıncılara verilen ödüle Güney Kore’den Gazeteci, Yazar ve Aktivist Jeong-ae Kim, İsveçli Yayıncı Gui Minhai, yasaklanmış İranlı yazarların kitaplarını e-kitap olarak yayınlayan Azadeh Parsapour ve Birmanyalı Yayıncı ve Yazar Moe Way adaydı.

2005 yılından beri Yayın Özgürlüğü Ödülü adı altında verilen ödül, 2016 itibariyle, henüz ifade özgürlüğüne gösterdiği hassasiyete saygı niteliğinde Fransız Yazar Voltaire adına verilmeye başlandı.

‘VOLTAİRE ÖDÜLÜ DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİ’

Uluslararası Yayıncılar Birliği tarafından ödüle layık görülen Evrensel Basım Yayın Genel Yayın Yönetmeni Cavit Naci Tarhan Evrensel Gazetesi’ne şu değerlendirmelerde bulundu: “Uluslararası Yayıncılar Birliği bu ödülü her yıl yayımlama özgürlüğü için veriyor. Bize de ödül KHK ile kapatılmamızdan dolayısıyla verildi. Yayımlama özgürlüğü ödülleri, korkmadan ve cesaretle eser yayınlayan kurumlara veriliyor. Biz de Evrensel Basım Yayın olarak; yazarlarımızın düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında ürettikleri eserleri basmak, yaymak, yayınlamak ve çalışmalarına devam etmelerini teşvik etmek suretiyle yayımcılığa devam ettik. Bunun bedeli de devlet tarafından kapatılmak ve tümüyle tasfiye edilmeyle karşı karşıya kalmak oldu. Bize layık görülen Voltaire Ödülü’nün de gösterdiği gibi demek ki biz doğru yoldayız, doğru hatta ilerlediğimize eminiz. Yayımcılığımız bu eksende, bundan sonra da kararlılıkla devam edecek”

Birliğin Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson, ödülün gerekçesini şöyle açıkladı:

“Türkiye’de bugün yayınlama özgürlüğünün koşulları son derece zor ve biz Türkiyeli yayıncıların dev risklere karşı çalışmaya devam etme cesaretlerini takdir etmek istiyoruz. Turhan Günay hayatını kitaplara ve yayıncılığa adamış bir kitap yayıncısı, gazeteci ve edebiyat eleştirmeni ve kindar bir Türkiye hükümetinin elinde ağır bir bedel ödüyor. Öte yandan, Evrensel, yapay nedenlerle kapatılan ve yüzlerce yayınevi çalışanının işsiz bırakan ve Türkiye yayıncılığını ciddi şekilde zayıflatan çok sayıda yayınevini temsil ediyor. Her ikisi de Voltaire ödülünü hak ediyor zira her ikisi de otoritenin onları susturmak için her şeyi yapmadan durmayacağı bir ülkede özgürce yayınlamaktaki kararlılıklarını muhafaza ediyorlar.”

Tarhan, bu yıl ki ödüllerin İsveç’te düzenlenecek Göteborg Kitap Fuarı kapsamında, 29 Eylül 2017’de yapılacak bir törenle sahiplerini bulacağı bilgisini de verdi. Ödül sahipleri aynı gün Göteborg’da düzenlenecek “yayımlama özgürlüğü” ve  “yayıncıların karşılaştıkları zorluklar” başlıklı bir de panele katılacak.

Kaynak: Evrensel

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bana Onun Portresini Getirin

Read Next

“Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi 30. kitaba ulaştı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *