Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ocak Ayı Etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın sinemadan tiyatroya, plastik sanatlardan grafik sanatlara, fotoğraftan arkeolojiye kadar her alandaki söyleşi/konuşmalar dizisinin Ocak ayı programında herkes için birşey var.

1 Ocak 2019, J. D. Salinger’ın 100. doğum yıl dönümü. Tüm eserleri YKY’de olan J. D. Salinger’ın doğum günü, 11 Ocak Cuma günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak bir söyleşiyle kutlanacak. Akademisyen, yazar Erkan Irmak’ın moderatörlüğünü üstleneceği Salinger 100 Yaşında”, Salinger’ın YKY’deki ilk editörlerinden İshak Reyna, çevirmenleri Sevin Okyay ve Ömer Madra konuşmacı olarak katılacaklar.

Mutfak kültürü üzerine yaptığı araştırmalarla tanıdığımız Ayfer Yavi, dedesinin köyünde yağmur duasının kabul olunması için dağıtılan yağmur böreğinin damağında kalan tadı, burnunda tüten kokusuyla yola çıktı ve beş yılı aşan çalışmanın sonunda Bir Dünya Börek – Böreğin Tarihsel Yolculuğu kitabını çıkardı ortaya. Yavi, kısa bir süre önce YKY tarafından yayımlanan kitabının ve böreğin hikâyesini anlatmak üzere 24 Ocak Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’ya konuk olacak. Kitabın editörü, halk kültürü araştırmacısı Sabri Koz, yazar, gurme, önolog Artun Ünsal ve gezgin gurme Mehmet Yaşin de kendi uzmanlık alanlarından katkılarla söyleşiyi zenginleştirecekler.

TİMAŞ
TİMAŞ

İmza

Okurların YKY yazarlarıyla sıcak bir ortamda buluşmasına; onlarla doğrudan söyleşebilmelerine olanak sağlayan “Oda’nın Konukları” dizisi bu ay Hüseyin Kıran‘ı ağırlıyor. Son olarak Yaşamak – Bir Çaba kitabı YKY’den çıkan Kıran, 22 Ocak Salı günü, saat 17:00’da okuyucularıyla bir araya gelecek, kitaplarını imzalayacak.

Konser

Loca’nın büyük ilgi gören dinleti dizisi “Harf’ten ve Nota’dan” yeni sezonuyla müzikseverlerle buluşuyor. Geçen sezonda Türk edebiyatıyla klasik Türk müziği arasındaki yakınlıkların izini süren dizi, bu kez kültür tarihimizden çeşitli temalara odaklanacak. İlk dinleti, “kahve”ye ve “İstanbul kahvehaneleri”ne ayrıldı. Klasik ve neo-klasik dönemin  eserleri, ilahiler, halk türküleri, kantolar, tangolar… İstanbul’un bütün sesleri kahvehanelerde yankılanırdı. Bu dinletide kahvenin ve kahvehanelerin İstanbul’daki öyküsüne ve onların refakatçisi müziğe kulak vereceğiz. 26 Ocak Cumartesi günü saat: 17:00’da Loca’da yapılacak olan ‘…kahveden gelir sesi’ konserinin biletleri Biletix’te.

Loca, Bahçeşehir Üniversitesi/Bauart ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ortak projesi olan “Ender Sesler” konser dizisi kapsamında bu ay Garth Knox’u ağırlıyor. Çağdaş müzik sahnesinin önemli viyola icracılarından olan Knox’un İrlandalı/İskoçyalı kökenleri onun geleneksel Kelt müzikleriyle de içten bir diyaloga girmesini sağladı. Bir süredir kendi müzikal fikirlerini besteci sıfatıyla da dinleyiciye ileten Knox’un konserleri, yenlilikçi bir enstrümantal tiyatro” vaat ediyor. 30 Ocak Çarşamba günü saat: 20:00’da Loca’da yapılacak olan konserin biletleri Biletix’te.

Gösteri

Türkiye’de on beş yıldır bağımsız bir topluluk olarak çağdaş dans alanında üretimini sürdüren Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Sen balık değilsin ki adlı gösterisiyle Loca’da izleyicilerle buluşuyor. Oktay Rifat’ın “Ahmet” şiirinin temelini oluşturduğu Sen balık değilsin ki, 2010’da Peniche Anaco (Fransa) ve İstanbul DansPlatform’un desteğiyle, Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda üretildi. Bugüne kadar 40’a yakın şehirde sokaklarda, parklarda, evlerde, cafelerde, derneklerde ve sahnelerde 200’den fazla sahnelendi. Her türlü mekâna ve duruma uyarlanabilen gösteri, bu niteliğiyle, her izlenişte farklı bir deneyim yaşatıyor. 15 Ocak Salı günü saat: 20:00’da Loca’da yapılacak olan gösterinin biletleri Biletix’te.

Sergi Turları

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Şiir Her Yerdedir – İlhan Berk 100 Yaşında” ve “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergileri dolayısıyla düzenlenen rehberli sergi turlarında ziyaretçiler, galeri ve müze yöneticilerinin eşliğinde sergileri gezme olanağı buluyor. Turlar
4, 11, 18, 25 Ocak Cuma günleri saat: 17:00-17:50 arasında yapılıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yordam Kitap’ın 2019 programında 33 yeni kitap var!

Read Next

Sabahattin Ali’nin kitapları artık telifsiz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram