Yaşar Kemal’i 10 Sözüyle Hatırla, Demirin Tuncuna Kalma…

Türk Edebiyatı’nın usta kalemi, ezilenden yana kalem sallayan bir yazar Yaşar Kemal. Bu topraklarda yaşadığımız gerçeklikleri ve hissettiğimiz duyguları en güçlü ifadelerle yazıya döken bir usta… Yazdıkları kimisine güç verdi, kimisine bir tokat gibi çarptı. O, doğru bildiği yoldan hiç sapmadı…

Yaşar Kemal’i ölümünün 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz. Ustanın söylediği unutulmaz 10 sözü unutulmasın diye paylaşıyoruz. Sizler de ustanın sözlerine katkı yapmak isterseniz, yorumlar kısmında listenin devamını getirebilirsiniz…

TİMAŞ
TİMAŞ

1

“Şu dünyada yalnız kalan, kimsesiz çaresiz olan yalnız be yalnız insandır. Herkesin, her şeyin yaşaması, ölümsüzlüğü var, insanın yok. Ağaç, kuş, otlar, böcekler, yılanlar çiyanlar, hiç birisi, hiç birisi yok olmuyor. Ama insan yok oluyor. Çünkü insan kendinde başlayıp, kendinde bitiyor…”

2

“Çocuklar İnsandır…”

3

“Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır…”

4

“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.”

5

“Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. Allah beterin beterinden saklasın derler, bir de düşünenleri, gelin şuna düşünenleri demeyelim, düşünmeye çabalayanları hep öldürmüşler.”

6

“İnsanoğlu umutsuzluktan umut yaratandır…”

7

“İnsanı yürek değil, düşünce yürekli yapar. Koşullar yürekli yapar.”

8

“Savaşı icat eden görmesin cennet”

9

Yaratıcılıklarını yitirmiş insanlar barış yapamazlar. Çünkü barış zor ve insanların kolay kolay tadına varamadıkları bir yaşam biçimidir.”

10

“Umutsuzluk tutsaklığın gıdasıdır. Umutsuzluk köleliğin anasıdır. Umutsuzluk yüreğin yıkımıdır.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Diskdünya Kitaplarını Okumak İçin (En Az) 10 Neden!

Read Next

Edebiyat Geçmişinde Bu Ay; “Fars şair Firdevsî, Şehnâme adlı epik şiirini tamamladı.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram