Yaşayan Romanyalı Şairler Seçkisi için
: Şiir Evreni

“Yaşayan Romanyalı Şairler Seçkisi”, İstanbul’da 20 Nisan Cumartesi günü, Romanyalı şairlerin de katılacağı bir etkinlikle tanıtılacak.

Çok yakın iki coğrafyanın çok yakın halkları sınırlarını şiirle aşıyor.

Şair ve yazar Osman Bozkurt, şiirin halkların iç dünyasını en iyi anlatan duygulardan biri olduğu inancıyla, istediği düzeyde kaynak bulamayınca kolları sıvayıp “Yaşayan Romanyalı Şairler Seçkisi” hazırladı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Osman Bozkurt’un, 1970’lerde, Romanya’da yayınlanan “Modern Türk Şiiri” seçkisinin genişletilmiş baskısını hazırlamasıyla başlayan süreç, ilginin yoğunlaşmasıyla, bu kez Türkiye’de de benzer bir seçkiyi doğurdu. Şair Bozkurt, bu çabasını belli bir yapılanma çerçevesinde örgütlülüğü öne çıkararak her iki ülkede de şiir severlere yaymayı planladı.

“Yaşayan Romanyalı Şairler Seçkisi”, İstanbul’da 20 Nisan Cumartesi günü, Romanyalı şairlerin de katılacağı bir etkinlikle tanıtılacak. İstanbul’un gerek kültürel yoğunluğu gerekse tarihsel dokusunu da tanıma isteğiyle birleşince, etkinlik bir de 21 Nisan’da Kadıköy’de yapılacak.

Her iki etkinlikte de şiir üzerine söyleşiler, anlatımlar yapılacak, şairler şiirlerini okuyacak. Yerel söylemli, itiraz eden, deneyen, pekiştiren şiir dilinin evrensel tadını alacak şiir sevenler bu etkinliklerde. İki ülke halkları arasında barış ve kardeşliği şiirle yaşatmanın ilk adımı olacak belki de…

Etkinlik Programı

Etkinliklerin ilki 20 Nisan Cumartesi günü Dimitrie Cantemir (Sıraselviler Caddesi 21, Beyoğlu) adresinde, saat 13:00’te, Romanya’dan Victor Atanasiu ve Nicolae Georgescu Türkiye’den Ayten Mutlu, Ali Timuçin ve Ömer Öneren’in konuşmaları, Sezai Sarıoğlu, Meral Çetinkaya, Muhsine Arda, Fatma Türk Kuşkaya ve Cenk Kolçak’ın şiirleriyle düzenlenecek.

İkinci etkinlik ise 21 Nisan Pazar Günü, saat 14:00’te Kadıköy İstanbulimpro Sahnesinde (Halitağa Caddesi Şadırvan Pasajı 28), Romanya’dan Nicolae Georgescu, Victor Atanasiu ve Marian Ilie; Türkiye’den Eray Canberk, Emin Şir ve Suat Batur’un konuşmaları, Nebahat Akın, İsmail Afacan, Niyazi Yaşar, Emel Koşar ve Aydın Kaşkal’ın şiir okumalarıyla devam edecek.

Her iki etkinlikte de Osman Bozkurt’a moderatörlükte Nadia Tunsu ile Şeila Suliman eşlik edecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Cehennemi nasıl bilirsiniz?

Read Next

“Naz Kahvesi” Tadında Öyküler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram