Yayıncılar Özgürlük Nöbeti’nde

Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir, Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay için yapılan “Özgürlük nöbeti”ni Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) ve ÖDP devraldı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir, Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay için yapılan “Özgürlük Nöbeti” 12. gününde devam ediyor.

Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde yapılan “Özgürlük nöbeti”ni bugün (3 Ekim)  TYB ve ÖDP devraldı. “Özgür düşünce susturulamaz”, “İnan, Necmiye, Bilir, Aslı için özgürlük nöbetindeyiz” pankartlarının açıldığı eyleme ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve TYB Başkanı Metin Celal, Haziran Hareketi, Ceylan Yayınları’nın da aralarında olduğu çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

TYB Başkanı Metin Celal, yazarların, gazetecilerin, yayıncıların yazdıkları yazılar, yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanmasının, gözaltına alınmasının kaygı verici olduğunu söyledi.

Darbe girişiminin ardından yaşananların “cadı avı” olduğunu belirten Celal, hükümeti ve tüm yöneticileri temel hak ve özgürlüklere uygun davranmaya çağırdı.

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, adalet arayışlarının ya hapishane önlerinde ya da sokakta sürdürdüklerini söyledi. Taş, “Tutuklu olan gazetecilerin, yazarların yürekleri, sözleri ve bilinçleri barış olan insanlar; Aslı, İnan, Necmiye ve Bilir kalemlerini insanlar ölmesin diye kullandılar. AKP’yi yine uyarıyoruz, bu tarz cemaatin tarzıdır. AKP, cemaatin hukukunu devralmıştır. OHAL rejimini kabul etmiyoruz. TV’leri, radyoları kapatmak, seçilmiş belediyelere kayyım atamak darbedir” dedi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Av. Veysi Eski, görüşmenin ardından Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın mesajını nöbet tutanlara iletti.

Kaynak: ETHA

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bilimkurgu Serisi DUNE, Beyaz Perde İçin Hazırlanıyor

Read Next

Yüzlerce genç, adaletin öyküsünü yazdı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram