Sımsıcak bir dostluk hikâyesi; 100 Şatolu Çocuk

İtalyan edebiyatının Hans Christian Andersen Ödüllü yazarı Angela Nanetti’nin kaleme aldığı 100 Şatolu Çocuk, çocuklar için büyülü bir roman. Dedem Bir Kiraz Ağacı ve Düşler Sirki kitaplarıyla çok sevilen yazar Angela Nanetti, okurlarını bu kez, yetimhanede büyüyen bir çocuğun rengârenk hayallerine ortak ediyor.

Sanatın sağaltıcı gücünden dış görünüşe, toplumsal yıkımlardan bellek mekânlarına birçok önemli temayı ustaca işleyen roman, zengin alt okumalarıyla dikkati çekiyor. Yalın ve etkili anlatımıyla yalnız bir çocuğun özlemlerini duyumsatan yazar, sımsıcak bir dostluk hikâyesine davet ediyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Bazen bir resim defterinde saklıdır sevgi…

Viola’nın günleri yetimhanede geçmektedir. Tavşandudağından dolayı alay konusu olan Viola, yalnız ve arkadaşsızdır. Hiçbir “pazar annesi” de onu evine davet etmemektedir. Küçük kızın tek mutluluğu, şato resimleri yapmaktır. Haylazlığı yüzünden verilen cezadan kaçtığı bir gün yakındaki Hayaletli Ev’de, tuhaf bir yaşlı adama rastlar. Bir yarasa ile “küf”ün de yaşadığı bu ev Viola’nın hayatını beklenmedik şekilde değiştirecektir…

Angela Nanetti Kimdir?

İtalya’nın kuzeyinde, Bolonya’ya bağlı Budrio’da doğdu. Bolonya Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Bölümü’nü bitirdi ve İtalyanca öğretmenliği yaptı. 1995’te öğretmenliği bırakıp kendini yazmaya adayan Nanetti, 2003 yılında Il Mondo dell’infanzia (Çocukluk Dünyası) adlı kitabıyla Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazandı. Le memorie di Adalberto (Adalberto’nun Anıları, 1984), Cambio di stagione (Mevsim Değişikliği, 1988), Angeli (Melekler, 1999) ve Türkçe’ye de kazandırılan Yağmur Kardeşliği (2009) özellikle çocuk ve gençlik kitaplarıyla tanınan yazarın çeşitli dillere çevrilmiş eserlerinden bazıları. Yaklaşık yirmi dile çevrilen ve Günışığı Kitaplığı tarafından da 2011 yılında yayımlanan Dedem Bir Kiraz Ağacı adlı çocuk romanı, 2002 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne aday gösterildi, 2006 Chronos Ödülü’nü kazandı. Yine Günışığı Kitaplığı’nın Türkçe’ye kazandırdığı Mistral (2014) ve ON8’in yayımladığı Kuyrukluyıldız Eken Adam (2015) adlı gençlik romanları, büyük ilgi görüyor. Son kitabı Düşler Sirki (2015) olan yazar, İtalya’nın Adriyatik kıyısında, Pescara’da yaşıyor.

  • 100 Şatolu Çocuk
  • Yazar: Angela Nanetti
  • Çeviri: Nilüfer Uğur Dalay
  • Türü: Roman – 3, 4, 5. Sınıf
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 144 Sayfa
  • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sporu ve tarihi bir araya getiren roman!

Read Next

Çağdaş bir insanlık komedisi; Ne Mutlu Mutlulara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram