2 Ay Okunmadığında Kendini İmha Eden Kitap

Arjantin’de bulunan yayınevi, kitap okuma hızını ve satışlarını aynı anda artırmak için bu ilginç yöntemi geliştirdi.

Arjantin’de bir yayınevi poşetinden çıktığı andan itibaren, iki ay içinde kendini yok eden kitabı ilk kez 2012 yılında piyasaya sürdü.

Arjantin’de bulunan yayınevi, kitap okuma hızını ve satışlarını aynı anda artırmak için bu ilginç yöntemi geliştirdi. Özel bir teknik kullanarak içeriği zamanla kaybolan bir kitap tasarlayan yayınevi, hazırladığı ilk kitabı ‘Bekleyemeyen Kitap’ konseptiyle okuyuculara sundu.

Latin Amerika öykülerinden oluşan ve ‘The Book That Can’t Wait’ başlığını taşıyan eser, kitapçılara dağıtımının yapılmasının ardından yok sattı. Uçucu mürekkep kullanılarak hazırlanan kitap, paketinden çıkartıldığı andan itibaren 2 ay içinde boş sayfalara dönüşüyor.

Tanıtım videosunda “İlk denemesinde okuyamayanlar bir daha asla okuma şansı bulamayacak.” sloganını kullanan yayınevi, bu konsepti ikinci baskısını yapmayacak kitaplar için kullanacağını duyurdu. Editörün yayınlandığı basın duyurusunda yeni konseptin okuyucuları motive etmeyi ve yayıncılık dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçladığı belirtildi. Ağzı kapalı ve hava almayan bir paket içinde satışa sunulan kitabın sayfalarındaki yazı, hava ve güneşle temas edince 60 gün içinde tamamen siliniyor. Bu sebeple kitabı alan kişinin, bu kitabı bir an önce okumaya başlaması ve yazılar silinmeden önce okumayı bitirmesi gerekiyor.

Paketin dış yüzünde “Dikkat bu kitabın içeriği iki ay içinde yok olur.” yazan kitap için yapılan yorumlar ise ikiye ayrılıyor. Bazı okuyucular bu deneyimi gereksiz bir icat olarak değerlendirirken, bazıları da ‘dâhice bir fikir’ şeklinde yorumluyor.

Daha çok yeni yazarları teşvik için hazırlandığı belirtilen konseptin sorumlusu ise yaptığı açıklamada “Kitaplar bir kütüphanenin tozlu raflarında aylarca hatta yıllarca bekleyebilir. Ancak edebiyatın yeni vaatleri, bir kitabın ikinci baskıya ulaşması için yayınevlerinin daha çok şeyi bilmesini gerektiriyor. Bu sebeple bu kitap kendisini yok ederek yeni yazarların yok olmamasına çalışıyor” şeklinde konuştu.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Solukta Okuyup Bitireceğiniz 7 Etkileyici Kitap

Read Next

Küba’dan selam dostlara…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram