Ahlat Ağacı’nda taşra mektubu tartışması

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yapan son filmi Ahlat Ağacı’na telif davası açılıyor. Yazar Polat Onat, Twitter hesabı üzerinden “su katılmamış taşralı” adlı mektubun izinsiz kullanılıp kendi adının da sadece jenerikte yer verilmesine tepki gösterdi.

Yazar Polat Onat telif konusunda mevcut kanuni hakkını arayacağını sosyal medya hesabından duyurdu. Onat, “Ahlat Ağacı’nda, yazdığım taşra mektubunu izinsiz kullanıp, jenerikte adıma yer veren Nuri Bilge Ceylan ve Mesut Varlık, filmde bahsedildiği gibi ‘utandığı için konuşmaktan korkan’ bir taşralı olduğumu sanıyorlarsa ve telif konusunda, mevcut kanuni hakkımı aramayacağımı sanıyorlarsa yanılıyor. Merak ettiğim nokta Ahlat Ağacı filminde Orhan Pamuk ve Murathan Mungan gibi dev yazarlardan birinin yazdığı mektuptan alıntı yapıp filmde 6 dakika boyunca tartışsaydı, yazardan izin ister miydi? Alıntı Polat Onat gibi tanınmamış bir taşralıdan yapılınca işin etiği değişiyor mu?” dedi.

TİMAŞ
TİMAŞ

“Su Katılmamış Taşralı” başlıklı mektup

Ahlat Ağacı filminin ilk yarısında filmin baş karakteri Sinan (Doğu Demirkol) ile kitapçıda oturan yazar Süleyman (Serkan Keskin) taşra ve edebiyat üzerine sohbet edip ardından tartışmaya başlıyor. “Taşra ve Edebiyat Sempozyumu”na katılmak istemeyen bir yazarın mektubu hakkında Sinan karakteri, “Su katılmamış taşralı” başlıklı mektupta yazılanları hararetle savunurken, yazar Süleyman ona karşı çıkıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Önyargılarla mücadele etmek için: Homofobi Sözlüğü

Read Next

Çocuklar için Star Wars üçlemesi yayımlandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram