ANNESİZ OLMAKTANSA ANNESİ GORİL OLMAK ÇAĞI…

Benim Annem Bir Goril  hem güçlü bir modern toplum ve bürokrasi eleştirisi hem de tükenen global endüstriyel kapitalist yaşam karşısında zorunlu bir seçenek olarak gün geçtikçe daha bir ısındığımız doğayla iç içe yaşam anlayışının elleri ve ayakları yere sağlam basar savunusu.

O kadar çok savaş gördü ve o kadar yıkım yaşadı ki insanoğlu, en kıymetlisi evlatlarına bir güvenli barınak, bir sıcak kucak bırakamadı. Parçalanmışlığını eğreti kurumlarla dengelemeye çalıştı, ıslavevleri, bakımevleri, yetimhaneler kendisine on gömlek büyük gelen ana babalık görevini bihakkın taşıyamadı. Kendisini çocuklara adayan on anne gücündeki abidevî karakterler de ansızın ışıldayıp umut aşıladı aşılamasına ama birilerine çıkmış ve sevindirmiş piyango birçoklarına çıkmamış ve umarsızlığı kanırtmıştı. 

Fazlasıyla melankolik, sarsıcı kitapların girizgâhı gibi olduğunun farkındayım, ancak hakkında kelam edeceğim kitap  oldukça neşeli, alaycı, eleştirel ve şenlik havasında ilerliyor. Modern toplumun fiyakalı kurumlarının ipliğini pazara çıkarması ve medeni insanın mimini bir fiskeyle düşürüp aslını afişe etmesi de cabası. Gene de anasız babasız çocukların olduğu ismi çiçek cismi diken Mimozalar Çocuk Yurdu içimizi yer yer burmuyor değil. 

Tamı tamına elli bir kişilik -artı bire dikkat- yurdun köle İsauraları olan kız çocukları Pavese’nin “çalışmak yorar” insaniliğine göre değil de “çalışmak özgürleştirir” nazi protestanlığına uygun mesai doldurmaktadırlar. Işıl ışıl bir annenin kendilerini evlatlık olarak alıp masal diyarlarına uçurma hayaliyle yorgunluklarını dengelemektedirler. Derken tozu dumana katan bir Volvo ile anne adayı geliverir. Ama bu anne o anne midir tartışma konusudur. Belki de kitap görünür medeni parlaklık ile kaba, sakil, vahşi bir içtenliği yan yana getirip, insanlık ailesinin konumunu belirlemeye çalışmaktadır.  Küçük kız Jonna bile annesi gibi sevdiği “kişiye” anne diye değil de goril diye seslenmeyi sürdürüyor ısrarla ve baştan sona. 

İnsanlar ne yaparlar? Ticaret. Goril de kullanılmış eşyaları en çok isteyen kişilere satıyor. İnsanlar ticareti nasıl yapar? Hilelerle, çeşitli pazarlama stratejileriyle. Gorilin “yanlış yazılmış etiket” numarası da harika bir strateji. İnsanlar ne kadar kazanmak ister? Sınırsızca! İşte goril bunu yapmıyor: Yalan söylüyor ama insanlar gibi gözükör bir hırs ve hınçla değil, sevdiğini korumak için. Para kazanıyor ama keyifli bir yaşamın asgari standardını yakalayabilmek için. Binlerce kitabı var ve bazısını -Oliver Twist- onlarca kez okumaktan  vazgeçmiyor. Kendisini dışlayan ve horgören lüks restoran müşterilerini -dikkat ırkçılık, nefret suçu!-  kendi silahlarıyla vuruyor; aşırı otoriter ve dengesiz ebeveyn mizanseniyle! 

Gorilin zaafları güçlü bir insanlık eleştirisiyken kızı sahiplenmesi, ona karnavalvari bir yuva sunması, bölgenin yöneticisi olan belediye başkanı Tord’un rant mücadelesini olgunluğu ve kararlılığıyla -goril inadı- savuşturması ve medeniyetten kaçış yeri olan orman içlerine sığınması “ilkel ve çocuksu insanın” asaletine övgü kıvamında. Gel de “Hiçbir şey ilkel bir insandan daha soylu değildir” diyen Rousseau’yu goril kılığında selamlama.

İsveçli Frida Nilsson’un henüz yirmili yaşlarındayken yazdığı ve İsveçliler çocuk kitabı yazamayanı evermiyorlarmış anlayışını haklı çıkaracak ustalığı sergilediği Benim Annem Bir Goril -orjinal adı kitapta umudun sembolü olan; maymun yıldızı anlamına gelen Apstjaernen-  hem güçlü bir modern toplum ve bürokrasi eleştirisi hem de tükenen global endüstriyel kapitalist yaşam karşısında zorunlu bir seçenek olarak gün geçtikçe daha bir ısındığımız doğayla içiçe yaşam anlayışının elleri ve ayakları yere sağlam basar savunusu.

  • Benim Annem Bir Goril
  • Yazar: Frida Nilsson
  • Çeviri: Berna Topal
  • Türü: Çocuk
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 160 Sayfa
  • Yayınevi: Habitus Kitap
Adnan Saracoğlu
Latest posts by Adnan Saracoğlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Günışığı Kitaplığı Tarafından 14. Eğitimde Edebiyat Semineri Düzenlendi

Read Next

Kundurama’nın Yeni Film Seçkisi Yayında

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *