Arkadaşlık, macera, oyun ve eğlenceyi buluşturan neşeli bir dizi!

Her yaştan çocuğun büyük bir ilgiyle okuduğu ödüllü yazar Christine Nöstlinger, 4 kitaplık “FRANZ”dizisiyle minik okurlarıyla buluşuyor.

Ödüllü illüstratör Erhard Dietl’in desenlediği renkli dizi, okuma serüvenin başındaki çocuklara macera, oyun, eğlence ve sevgi dolu bir hayal dünyası sunuyor. Temmuz ayında ilk iki kitabı yayımlanan dizinin son iki kitabı da raflardaki yerini aldı..

TİMAŞ
TİMAŞ

Tüm dünyanın sevdiği, Hans Christian Andersen ve ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) gibi önemli ödüllerin sahibi yazar Christine Nöstlinger’den okumaya yeni başlayan çocuklar için 4 kitaplık neşeli bir dizi! Arkadaşlık, macera, oyun ve eğlenceyi buluşturan, birbirinden bağımsız okunabilen “Franz” dizisi, ödüllü illüstratör Erhard Dietl’in özgün desenleriyle renkleniyor.

Raflara çıkan Franz ve Dedektiflik Hikâyesi ile Franz ve Arkadaşlık Hikâyesi’yle dizi tamamlanıyor. Dizinin ilk iki kitabı Franz ve Köpek Hikâyesi ile Franz ve Futbol Hikâyesi temmuz ayında minik okurlarıyla buluşmuştu.

FRANZ VE KÖPEK HİKÂYESİ

“Franz” dizisinin ilk kitabında, bir çocuğun köpekle kurduğu ilk dostluk renkli desenler eşliğinde anlatılıyor.

Franz, köpeklerden çok korkuyordu. Yalnızca kocaman sivri dişli olanlardan değil, kuyruğunu sallayan küçük köpeklerden bile çekiniyordu. Bir gün, arkadaşı Egon’un yatağının altından kocaman, kahverengi bir köpek çıkıverdi! Franz korkudan taş kesilse de, Berta adlı bu köpek onunla dost olmayı kafasına koymuşa benziyordu.

FRANZ VE FUTBOL HİKÂYESİ

Dizinin ikinci kitabında, bir çocuğun futbolcu olma hayali renkli desenler eşliğinde işleniyor.

Franz, ağabeyi Josef gibi uzun boylu, güçlü bir futbolcu olmak ister. En çok da onun kadar müthiş bir futbolcu olmayı hayal eder. Son maçta, alnına şiddetli bir top darbesi alınca, “çelimsiz” bulunur ve takımdan atılır. Bu durum Franz’ı çok üzmüştür, ama en yakın arkadaşı Gabi’nin teklifi herkesi şaşırtacaktır…

FRANZ VE DEDEKTİFLİK HİKÂYESİ

Dizinin üçüncü kitabı, renkli desenler eşliğinde çocuksu merakların peşine düşüyor.

Uysal bir çocuk olan Franz, en yakın arkadaşı Gabi’nin tüm isteklerini yerine getirmekte, hatta onun hobilerine bile ortak olmaktadır. Gabi sürekli hobi değiştirdiğinden bu çok yorucudur. Sihirbazlık, kâğıt peçete koleksiyonculuğu derken, Gabi dedektiflikte karar kılar. Üstelik, alışveriş merkezlerinde pek çok hırsızlık yapıldığından kuşkulanmaktadır…

FRANZ VE ARKADAŞLIK HİKÂYESİ

“Franz” dizisinin dördüncü ve son kitabında, arkadaşlığın inişli çıkışlı halleri renkli desenler eşliğinde anlatılıyor.

Franz’ın en iyi iki arkadaşı, Gabi ve Egon birbirlerini çekemezler. Egon, Gabi’yi cadoluzun teki olarak görür, Gabi de Egon’u sıkıcı bulur. Arkadaşlarını bir araya gelmekten vazgeçen Franz, Egon’u sabah arkadaşı, Gabi’yi de öğleden sonra arkadaşı ilan eder. Yeni tanıştığı Elfi ise tüm dengeleri bozacaktır…

Christine Nöstlinger Kimdir?

Günümüzün en sevilen çocuk kitapları yazarlarından olan Nöstlinger, 1936 yılında Viyana’da doğdu. Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü; yüzün üstünde kitabı, sayısız makalesi yayımlandı. 1973’te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandı. Aralarında 1984 Hans Christian Andersen Ödülü ve 2003 Astrid Lindgren Anma Ödülü’nün (ALMA) de bulunduğu önemli ödüllerin sahibi oldu. Günışığı Kitaplığı, 2018’de yaşama veda eden yazarın bugüne dek pek çok kitabını Türkçe’ye kazandırdı. Bunlardan, “Küçük Korsan” ve “Mini” dizisi, Aklından Düşünceler Geçen Çocuk, Kim Takar Salatalık Kral’ı, Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk, Konuk Değil Baş Belası, Lollipop, Susi’nin ve Paul’ün Gizli Günlükleri ile Saklı Miras küçük okurların en sevdikleri arasındadır. Milyonlarca okura ulaşan Nöstlinger, 4 kitaplık “Franz” dizisini de okuma serüveninin başındaki çocuklar için yazdı.

Erhard Dietl Kimdir?

1953’te Almanya’nın Bavyera Bölgesi’ndeki Resenburg şehrinde doğdu ve eğitimini Münih Sanat Akademisi’nde tamamladı. Yazar ve illüstratör olan Diethl, Kuzey Ren-Vestfalya Çocuk Kitapları Ödülü ve Kitap Sanatı Vakfı’nınki de dahil, çeşitli ödüllerin sahibi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gereken motivasyonu arayanlar için: Akıllı Ol İnsan Ol

Read Next

Geçmişle yüzleşen sert bir roman: Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram