Bülbülü Öldürmek’ten insanlığa dair altı çizilesi 10 alıntı

“İstediğiniz kadar şakrak kuşu vurabilirsiniz ama bülbülü öldürmek günahtır, bunu asla unutmayın.” Diye seslendi.

Kötüye karşı ne olursa olsun karşı durulmasını; önyargı, ırkçılık ve adalet öğelerinin yanlışlarını anlatmaya gayret etti hep. Ne kadar okuduk, anladık ve uyguladık acaba!

Harper Lee’nin en değerli eserlerinden biri olan Bülbülü Öldürmek, okunduğunda içerisinden sayısız ders çıkarılabilecek bir kitap. Gelin bu ölümsüz eserden yaptığımız alıntıları birlikte inceleyelim.

1 .

HarperLee_iskenderiye_1

“… basit bir sırrı öğrenirsen her türlü insanla anlaşman kolaylaşır, Scout. Bir insanı anlayabilmek için o insanın baktığı açıdan bakmayı becerebilmelisin. Kendini onun yerine koyup her şeyi onun gördüğü gibi görmelisin.”

2 .

HarperLee_iskenderiye_2

“ Çünkü sizler çocuksunuz, anlayabilirsiniz… Olup bitenlere şu oğlanın henüz aklı ermiyor, biraz daha büyüsün midesi de bulanmaz, ağlamaz da. Belki de her şeyi doğru bulmasa bile ağlamaz. […] Bazı insanların hayatlarını bazı insanların hiç düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın. Siyah insanların hayatlarını beyaz insanların, bir an olsun onların da insan olduklarını düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın.”

3.

HarperLee_iskenderiye_3

“Yalnızca tek bir insan türü varsa, o zaman neden hiç geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin özel bir çaba harcayarak birbirlerini aşağılıyorlar, Scout, galiba bir şeyleri anlamaya başlıyorum. Galiba Öcü Radley’in bunca zamandır evden çıkmamasını anlamaya başlıyorum… Dışarı çıkmamak istediği için evde kalıyor.”

4.

HarperLee_iskenderiye_4

Başınızı dik tutun, yumruklarınızı da indirin. Kim size ne derse desin, sinirlerinize hakim olun. Değişiklik olsun diye, kafanızla mücadele edin… öğrenmeye dirense de kafa denen şey iyi bir şeydir.”

5.

HarperLee_iskenderiye_5

“Bülbüller bizi eğlendirmek için şarkı söylemek dışında bir şey yapmaz. İnsanların bahçelerindeki bitkileri yemezler, mısır ambarlarına yuvalanmazlar, tek yaptıkları iş bize içlerini dökmektir. İşte bu yüzden bülbülleri öldürmek günahtır.”

6.

HarperLee_iskenderiye_6

“Bayan Mauide sallanmayı bıraktı, sesi sertleşti: “Sen bunu anlayamayacak kadar küçüksün,” dedi, “ama bazen bir adamın elindeki İncil babanın elindeki viski şişesinden daha tehlikeli olabilir.”

7.

HarperLee_iskenderiye_7

“Bir insanı, meseleyi onun yönünden düşünmeye alışmadıkça anlaman imkânsızdır.”

8.

HarperLee_iskenderiye_8

“…gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgisi olmadığını. Daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu.Nadiren de olsa bazen kazanırsın.”

9.

HarperLee_iskenderiye_9

“Çocuklar gördüklerinin ve hayal dünyalarının içinde yaşarlar ve onlar her şeyi yalansız görürler. Bizler, içimizdeki bütün kötülükleri onlara aşılamakla en büyük görevi üstleniyoruz”

10.

HarperLee_iskenderiye_10

“…sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır…”

FAVORİM

“Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.”

Umut Gülaçtı
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Balkan insanının buruk hüznü; “Batının Doğusu”

Read Next

CerEdebiyat Yeni Sezona 16 Eylül’de başlıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *