Çok satan roman için çalıntı suçlaması

Oyuncu Başak Sayan, Azra Kohen’in “Fi”, “Çi” ve “Pi” üçlemesinden “Fi”nin kendisine ait “Bağlanma Korkusu” adlı romandan intihal olduğunu öne sürdü.

Başak Sayan sosyal medya hesabından, “Bugüne kadar sustum. Mahkemeye gitsem kazanırım. O derece aynı konular. İntihal var ve bunu yapan Azra Kohen” diye tepki gösterdi.

Sayan Twitter hesabından şunları söyledi:

– Bağlanma Korkusu romanımı 2010 yılında yazdım. Aynı yıl da satışa çıktı.Cem adında çapkın bir reklamcı ile bir balerinin aşkını anlatıyordu.

– Fi adlı kitap ise Bağlanma Korkusundan seneler sonra yazıldığı ve çok büyük benzerlik gösterdiği halde hiç sesimi çıkarmadım.

– Ancak şimdi ne kadar benziyor diyenler ilk önce romanların yazıldığı tarihlere baksınlar. Sonra kimin intihal yaptığına karar versinler bence.

– Bazen bir kitabın çok satması onun başka bir kitaptan etkilenmediği anlamına gelmez ne yazık ki.

– Ha tabi bir de etkilenme ile birebir aynı yazma farklıdır. Fi ile Bağlanma Korkusu neredeyse birebir aynıdır.

– Şu ana kadar bu konuda sustum ama bunlar aynı diyerek sanki ben etkilenmiştim gibi gösterilmesine dayanamam. Tarihleri kontrol edin bi zahmet.

– Mahkemeye gitsem kazanırım o derece aynı konular. Kullanılan isimler bile. Bağlanma Korkusunda Cem, Fi’de Can. İki romanda da aynı balerin.

– Üzülmedim mi? Üzüldüm. Ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki ne desem boş diyerek üzerine gitmedim.

– Ancak bu şu anda yapılan yorumlara susacağım anlamına gelmiyor elbette. İntihal var evet. Ve bunu yapan ne yazık ki Azra Kohen’dir.

***

YAYINEVİNDEN AÇIKLAMA

Başak Sayan’ın iddialarına hem Sayan’ın hem de Azra Kohen’in yayıncısı olan Destek Yayınları’ndan açıklama geldi.

Yapılan açıklamada “Büyük bir yazarın şöhretinden nemalanmak isteyen kişi ve kişilere karşı derhal harekete geçerek yasal yollara başvuracağımızı bildiririz” denildi.

Destek Yayınları’nın açıklaması şu şekilde:

“Yayınevimizin değerli yazarı ve edebiyat severlerin eserlerini ilgiyle takip ettikleri Azra Kohen’in “Fİ-Çİ-Pİ” üçlemesinin intihal olduğu iddiasının gülünçlüğü kamuoyunca zaten takdir ediliyor olsa da, Destek Yayınları olarak sosyal medyanın özgür platformunu dejenere ederek büyük bir yazarın şöhretinden nemalanmak isteyen kişi ve kişilere karşı derhal harekete geçerek yasal yollara başvuracağımızı bildirir, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan bu çirkin ve menfaat menşeli iftiraya itibar edilmemesini rica ederiz.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Ülkemizde gerçekleşen şeyler, üniversitelerin dışında olup bitmiyor.”

Read Next

“İyi çocuk edebiyatı her yaşta okunur olandır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram