Deniz Mecmuası’nın 13. sayısı raflarda!

Üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası, deniz kültürünü her boyutuyla ve derinlemesine ele alıyor.

Yayın Yönetmenliğini Enis Batur’un yaptığı, yayın kurulunda Cem Gürdeniz, Emin Nedret İşli, Murat Koraltürk, Ahmet Kuyaş, Mehmet Ali Güller, Tansel Timur’un yer aldığı Yeni Deniz Mecmuası’nın 13. sayısı tüm kitapçılarda!

Denizin ve denizcilerin gerçeklerini siyasetten sanata ve edebiyata, ekonomiden tarihe, ulusal güvenlik stratejilerinden coğrafyaya açılan yelpazede yansıtmayı amaçlayan dergi “Rüzgâr esmeden deniz kıpırdamaz” sloganıyla yola çıkmıştı.

Yeni Deniz Mecmuası’nın 130 sayfa hacmindeki 13. sayısı, Rüştü Onur’un Deniz’e Serenad ve Charles Baudelaire’in İnsan ve Deniz şiiriyle açılıyor.

İstanbul’un fethi sırasında Osmanlı gemilerinin Haliç’e nasıl indirildiği hala tartışılmaya devam ediyor. Yeni Deniz Mecmuası da bu tarihsel olayı kapak konusu olarak işliyor. Değerli yazar Yücel Köyağasıoğlu, Osmanlı gemilerinin karadan Haliç’e indirilmesi olayını bilimsel bir bakış açısıyla ele alıp birçok “şehir efsanesini” çürütüyor.

Yeni Deniz Mecmuası’nın 13. sayısı için derginin yayın kurulu üyesi Emin Nedret İşli, donanmanın halka bütünleşmesini sağlayan Muavenet-i Milliye Cemiyeti’ni konu alan bir yazı ve albüm hazırladı. Bu yazı ve albümde çok çarpıcı bilgiler ve fotoğraflarla karşılaşacaksınız.

Yeni Deniz Mecmuası’nın 13. Sayısında ayrıca, Ali Bozoğlu’nun kaleme aldığı yazı ile “1. Dünya Savaşı’nda yaşanan Sarıkamış faciasıyla, Rusya’nın Kardeniz’de batırdığı Osmanlı gemileri arasında nasıl bir bağlantı var?” sorusunun cevabını bulurken Mersin’in Dana Adası’nda ortaya çıkarılan dünyanın en eski tersanelerinden birinin hikâyesini bu tersanenin ortaya çıkmasını sağlayan kazı ekibinin başındaki isim Doç. Dr. Hakan Öniz’den dinleyeceksiniz.

Sayfalarını çevirdikçe püfür püfür esen bir deniz kültürü rüzgârıyla karşılaşacağınız dergide yer alan diğer konu başlıkları ve yazarlar şöyle:
  • Denizci İstanbul – CEM GÜRDENİZ
  • Güney Çin Denizi Davasının Ege Sorununa Olası Etkileri – PROF. DR . HÜSEYİN PAZARCI
  • MİLGEM Projesi Nasıl Doğdu- MUSTAFA ÖZBEY
  • Çanakkale Savaşı Mimarının Kaleminden Efsane Savaş- ERGUN TÜRKCAN
  • Denizci Gözüyle “Odyssey Destanı”- DERYA ŞERİF YARKIN
  • V. Karl (Şarlken), Malta ve Akdeniz’in Müdafaası- MICHEL FONTENAY
  • Divan Şiirinde Denizci Bir Şair: Yetîmî – DEHANİ EVREN
  • Hor Görmeyin Has Kefali-  ARTUN ÜNSAL
  • Yalpametre – ALİ İBRAHİM KONTAYTEKİN
  • Kılıç Paraketası ve Avcılığı (IV)- EVREN ERTÜR
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Aşka, Evliliğe ve Gerçek Beklentilere Dair: Şaşırt Beni

Read Next

Kendi hikâyemizin yazarı: Hafıza Hakkında Bir Kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *