Dünyanın en eski restoranında Hemingway yemek yemiş, bulaşıkları Goya yıkamış!

1725 yılından bugüne, aynı yerde kesintisiz hizmet veren Botin, Madrid’in orta yerinde, Plaza Mayor Meydanı’nı kesen caddelerden biri olan, Calle de Cuchilleros’ta (Bıçakçılar Caddesi) yer alıyor.

The Sun Also Rises” , (Güneş de Doğar) Ernest Hemingway’in ilk ve en ünlü kitaplarından biridir.

Güneş de Doğar‘da Hemingway, aşklarındaki, yaşamlarındaki düş kırıklıklarını eğlenerek, bohem hayatı yaşayarak, başka mutluluklar arayarak unutmaya çalışan insanları anlatır.

Ernest Hemingway’in “Güneş de Doğar” romanında yer verdiği favori restoranı “Botin”, bugün dünyanın en eski restoranı kabul edilmektedir. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın “Aynı yerde kesintisiz hizmet veren” en eski restoranı olarak tescillenmiştir.

Hemingway’in Madrid’de yaşadığı dönemde yemek yediği ve romanlarında da bahsettiği bu yerde İspanyol ressam Goya’nın bir zamanlar bulaşık yıkadığı bile söyleniyor.

Günahı, bunu söyleyenlerin başına.!

Ancak bir gerçek var ki; eğer haftalar öncesinden rezervasyonunuzu yaptırırsanız arka köşede, hemen guguklu saatin altındaki masada yiyebilirsiniz yemeğinizi.

Bu masa Hemingway’in yemek yediği daimi masası.

1725 yılından bugüne, aynı yerde kesintisiz hizmet veren Botin, Madrid’in orta yerinde, Plaza Mayor Meydanı’nı kesen caddelerden biri olan, Calle de Cuchilleros’ta (Bıçakçılar Caddesi) yer alıyor.

Dışarıdan bakıldığında anlaşılmasa da en alt katta bulunan mahzen ile birlikte dört katı bulanan Botin, ilk olarak Jean Botin adında bir Fransız tarafından açılmış.

Daha sonra restoran, Gonzalez Ailesi’ne geçmiş.

O günden bu güne, dört nesildir, Gonzalez Ailesi tarafından işletiliyor.

Eski, devasa odun fırınlarında pişen, bütün süt kuzusu / domuzu (Cordero), Botin’in en önemli spesiyali. Restoranın oldukça geniş bir menüsü bulunmasına rağmen, en çok bu yemek rağbet görüyor.

Yanında patatesle oldukça büyük bir porsiyon olarak servis ediliyor.

Enteresan bir de not..;

Madrid’in turistik bölgelerinden Plaza Mayor’da bazı restoranların girişlerine asılı bir yazı bulunuyor.

“Heming-way never ate here”.

Türkçesi;

“Hemingway asla burada yemedi.”

Yıllardır ünlü yazarın “The Sun Also Rises” romanı okuduktan sonra ABD’den gelenlerin sokaktaki restoranlara, “Hemingway’in yemek yediği yer neresi?” diye sorması esnafı öylesine bezdirmiş ki; sonunda bu tabelaları asmak zorunda kalmışlar..!

Ali Tanrısever
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hayat İşte Bu Anı Yakalamak İçin Var: O Zaman Dans

Read Next

İsmail Güzelsoy’dan Büyülü Bir Labirent; Hatırla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *