Eski kitaplar neden güzel kokar?

University College London’ın yaptığı araştırmaya göre eski kitapların güzel kokmasının bilimsel bir açıklaması var.

Kitaplar bizim koku olarak bildiğimiz uçucu organik bileşkeler içeriyor. Bu bileşkeler sensörler tarafından tespit edilebiliyor. Araştırma sonucunda eski kitaplarda bu bileşkelerin hemen hemen aynı olduğu ortaya çıktı.

Kimyager Matija Strlic’in, arşivdeki araştırmacıların üzerinde çalıştıkları metinleri kokladığını fark etmesi üzerine başlayan araştırma bir sınıflandırma sistemi ortaya koydu. Strlic daha sonra bilim insanı Cecilia Bembibre ile birlikte insanların bu kokulara nasıl cevap verdiğini araştırmaya başlamış.

Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’ni ziyaret edenler üzerinde yaptıkları araştırmada ziyaretçilerin yüzde 79’u eski kitap kokusunun kendilerine çikolata ve kahveyi hatırlattığını söylemiş. Aynı deney bir kütüphanede gerçekleştirildiğinde de cevaplar değişmemiş. Araştırmanın sonucunda bir “tarihi kağıt kokusu tekerleği” yapılmış ve bu yeni bilgi neden yıpranmış kitapların bizi çektiğini somut olarak ortaya koymuş: çikolata ve kahve sevgisi.

Bu kokunun katıldığı çeşitli ürünler artık satışta. Örneğin eski kitap kokulu mumlar Etsy’nin en popüler ürünlerinden biri.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yollarını uzmanlar anlattı.

Read Next

Yalnızlık Kime Benzer

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *