George Saunders’ın romanı Arafta 50 yılın en iyileri arasında!

Zihin zorlayan kurgusu, özgün biçimi ve acıyı mizahi bir öge haline getirebilen üslubuyla, Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri sayılan Man Booker Ödülü, 50. yılını bugüne kadar ödül alan tüm kitapların yarıştığı “Golden Man Booker” ile kutluyor. Ödül için yarışan beş kitaplık kısa listede George Saunders’ın Arafta romanı da yer alıyor. 

TİMAŞ
TİMAŞ

2017 yılında Paul Auster, Ali Smith gibi ünlü isimleri geride bırakarak Man Booker Ödülü’ne layık görülen ABD’li yazar George Saunders’ın ilk romanı Arafta (Lincoln in the Bardo), şimdi de 50 yıldır bu ödülü alan kitapların arasında yapılan değerlendirmede ilk beşe girdi.

Türkiye’de Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanan Arafta, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlu Willie Lincoln’ı kaybetmesinin ardından girdiği içsel serüveni, arka planda Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemdeki gelişmeleriyle harmanlayarak anlatıyor. Zihin zorlayan kurgusu, özgün biçimi ve acıyı mizahi bir öge haline getirebilen üslubuyla, Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Kısa listede yer alan diğer kitaplar

Yıllar boyunca Man Booker’ı kazanan kitaplar arasında yapılan değerlendirmede Arafta dışında kısa listede yer alan diğer kitaplar şu şekilde: In a Free State – V.S.Naipaul (1971), Moon Tiger – Penelope Lively (1987), The English Patient – Michael Ondaatje (1992) ve Wolf Hall – Hilary Mantel (2009)

Golden Man Booker’ın kazanan roman Temmuz ayında Londra’da açıklanacak.

Çağımızın en etkileyici öykücülerinden biri olarak anılan ve 2013 yılında Time Dergisi’nin “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer alan George Saunders’ın Türkçe’de tümü Delidolu Yayınları tarafından yayımlanmış altı kitabı bulunuyor.

Okuma önerisi!

Ümit Mutlu’nun incelemesi; Ölümle Kalım Arasında, Sonsuzluğun Ortasında
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

George Saunders‘ın kaleme aldığı Arafta, insanlığın hiçbir zaman yok olmayacak korkusuna ve daimi tartışma konusuna yönelik yenilikçi, güçlü ve derinden sarsıcı bir roman.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

füruğ’a veda mektubu

Read Next

Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı; Örümcek Ağı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram