Gözlerden kaçmaması gereken en yenilerden 8 kitap

Memleket ekonomik krizle çalkalanırken yayınevleri bu zorlu koşullarda üretmeye devam ediyor. Kitaplarda nitelik kaybı yaşanmaması için büyük fedakarlıklar yapılıyor.

Kavurucu sıcakların etkisinde kalıp raflardan kitap seçmekte zorlanan takipçilerimiz için dikkatimizi çeken kitapları listelemeye devam ediyoruz. Elbette koskoca bir kitap dünyası bu listelere sığmayacaktır. Kitap Eki olarak dikkatimizi çekenleri listeler halinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Gelin şimdi birlikte aşağıdaki listemize göz atalım.

TİMAŞ
TİMAŞ

1. Devrimci Portreler – Hikmet Çiçek

Kırmızı Kedi Yayınevi

Deniz Gezmiş, Cihan Alptekin’i nasıl kızdırırdı? Deniz, İTÜ seçimlerinde yaşanan kavgaya neden karşı çıktı? Deniz’in “Beni onun yanına gömün” dediği devrimci kimdi? Mihri Belli’yi hapishaneden kaçırma planını kim yaptı? Hikmet Çiçek, Devrimci Portreler’de bunları anlatıyor. 68’in 50. yılında o devrimci portreler, erdemli yaşamları ve mücadeleleriyle bize örnek olmaya devam ediyorlar.

2. Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Doğan Kitap

Muhteflem Gatsby, “Tek bir hayal peşinde çok fazla zaman geçirmenin bedelini ağır ödeyen” bir adamın hikâyesi. Amerikan Rüyası kadar renkli, Amerikan Rüyası kadar muhteflem, Amerikan Rüyası kadar umutsuz ve beyhude bir hayatın, kırık mı kırık bir aşkın hikâyesi…

3. Renkler Ülkesine Yolculuk – Osip Mandelştam

Aras Yayıncılık

Ermenistan’ı bir de, bu ülkeyi hayal etmekten vazgeçmeyen, onun diline, müziğine ve mimarisine hayran kalan ve günün birinde oraya mutlaka döneceği düşüncesiyle yaşayan büyük bir şairden okuyun.

4. Duygular Sözlüğü – Tiffany Watt Smith

Kolektif Kitap

Bugün dünyanın çok farklı coğrafyalarında, çok farklı kültürlerinde yaşanmakta olan sayısız duygunun içerisinden seçilmiş 154 duygudan oluşan Duygular Sözlüğü, Antik Yunan mahkemelerinde ağlayan jürilerden cesur, sakallı Rönesans kadınlarına, 18. yüzyıl doktorlarının kalbi titreten duygularından Darwin’in Londra Hayvanat Bahçesi’nde kendi üzerinde yaptığı deneylere, I. Dünya Savaşı sonrası bunalıma giren askerlerden günümüzün sinirbilim ve beyin görüntüleme kültürüne duyguların nasıl algılandığı ve yaşandığı hakkında.

5. Ruhsal Rönesans – Zekiye Olgaçay

Doğan Novus

Ruhsal Rönesans, içinde yaşadığın tutsaklıktan kurtulman, en yüksek potansiyeline ulaşman, dönüşümünü tamamlaman için bir rehber kitap! Hayata bakarken daha fazlası –ötesi– olduğunu mu hissediyorsun? Gerçekleri öğrenmeyi, tutsaklıktan çıkıp “cennet”ini yaratmayı hayal edebilir misin? Yola çıkmaya hazır mısın? Elindeki kitap sana yolun her aşamasında rehberlik edecek.

6. Viva – Patrick Deville

Can Yayınları

Aynı yanardağın altında bir devrimciyi ve bir edebiyat dehasını buluşturan yazar Deville, yolu Meksika’dan geçmiş birçok ünlü karakterin karşılaşmaları, hayalleri, mücadeleleriyle Meksika’nın şehirlerini, devrimcilerini, sanatçılarını, katillerini bir araya getirerek müthiş bir tarihsel tablo çiziyor. Merkezinde, birbirine çok yakın ve çok uzak iki dehanın yer aldığı roman, siyasi idealizmin ve edebiyat kültünün kol kola gezindiği bir devrin kalbine baş döndürücü bir yolculuk niteliğinde.

7. Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri – Hikmet Hükümenoğlu

Can Yayınları

Hikmet Hükümenoğlu, onu romanlarıyla tanıyan okurunun karşısına bir öykü kitabıyla çıkıyor: Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri. Tuhaf, patolojik, alışılmadık aşk hikayelerinin yanında bildik durumları da ustalıkla, incelikli bir mizahla, merak duygusunu hep canlı tutarak anlatıyor. İnanıp inanmamak okura kalmış.

8. Evlilik Meselesi – Jeffrey Eugenides

Domingo Yayınevi

Bakir İntiharlar ve Middlesex’le adını çağdaş edebiyatın büyük ustaları arasına yazdıran Jeffrey Eugenides, Evlilik Meselesi’nde bize genç ve idealist olmanın, fikirler ve kitaplarla yanıp tutuşmanın coşkusunu hatırlatıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Saf Gülüşün Yıkıcılığı

Read Next

Ayaküstü İzmir Lezzetleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram