Haydarpaşa’daki ‘Kitap Günleri’nde zeytin fidanı dağıtıldı

‘Zeytin’ tasarısı Kadıköy Belediyesi tarafından tarihi Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşen Kitap Günleri’nde de gündem oldu.

Zeytinlik alanlara maden sahası, sanayi tesisi yapılmasının önünü açan ve bir süredir TBMM gündeminde olan tasarının tamamen geri çekilmesi için bir etkinlik de Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen Kitap Günleri’nde gerçekleşti. Kadıköylü bir grup gönüllü tasarıya dikkat çekmek amacıyla Kitap Günleri’nde kurdukları stantta zeytin fidesi dağıttı.

‘ZEYTİNLİKLERE KIYILMAK İSTENİYOR’

Gönüllü grup adına Gazete Kadıköy’e konuşan Sevil Çağlar, zeytin ağaçlarına kıyılmak istendiğini belirterek, etkinliği bu konuya dikkat çekmek için yaptıklarını dile getirdi. “Dünyada hep bir dikili ağacımız olsun isteriz. Biz de bu dikili ağacımız neden zeytin ağacı olmasın dedik” diyen Çağlar, zeytin ağaçlarının doğaya katkısına dikkat çekerek şunları söyledi: “Görüşülen zeytin yasasını kabul etmiyoruz. Yapılmak istenen değişiklikleri onaylamıyoruz. Tesis yapmak için boş araziler boş yerler var. Doğa kıyımıyla ülkeye refah getirilemez. Bir ağaç, bir bitki özellikle zeytin ağacı sayamayacağımız kadar faydaya sahip. Her şeyden önce bitki olarak havayı temizliyor, toprağı temizliyor ve tutuyor.”

Bu etkinliğin gerçekleşmesi için özellikle 9.Haydarpaşa Kitap Günleri’ni seçtiklerini söyleyen Çağlar, bunun sebebini “Doğaya katkıda bulunan bir çalışma şekliyle de gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği kitap ve doğanın birlikte anılmasını düşündüğümüz için gerçekleştirdik” sözleriyle açıkladı.

Kaynak: Evrensel

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Man Booker ödülü David Grossman’ın

Read Next

Ayrıntı Yayınları’ndan Ankara Üniversitesi’ne Ders Gibi Yanıt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram