John Berger’den hafızalara kazınan 13 alıntı

Türkiye ve Dünya edebiyatı son 1 yılda önemli isimlerini arka arkaya yitiriyor. Aramızdan ayrılmalarına rağmen arkalarında ölümsüz eserlerini bırakıyorlar.

John Berger’de adını hafızalarımıza altın harflerle kazımış bir yazar. Berger 90 yaşında hayatını kaybetti. ‘Görme Biçimleri’ başta olmak üzere pek çok kitabıyla edebiyat dünyasında önemli bir yer edinen İngiliz yazar ve eleştirmenden geriye yazdıkları ve hafızalara kazınan sözleri kaldı.

John Berger’i her zaman saygıyla anmamıza vesile olacak o muhteşem 13 alıntıyı elden ele yayalım…

1

“Geçmiş, mahkumu olmadığımız tek şeydir. Geçmişle dilediğimizi yapabiliriz. Yapamadığımız ise sonuçlarını değiştirmektir.”

2

“Erkekler kadınlara bakar. Kadınlar seyredilişlerini seyreder.”

3

“Dinlediğim için bir hikaye anlatıcısıyım.”

4

“Her şehrin bir cinsiyeti ve demografisiyle ilgili olmayan bir yaşı vardır. Roma kadındır. Odessa da öyle. Londra bir ergendir, yaramaz çocuktur ve bu, Dickens zamanından bu yana değişmedi. Paris’in kendinden büyük bir kadına aşık olan yirmilerinde bir erkek olduğuna inanıyorum.”

5

“Gördüklerimizle bildiklerimiz arasındaki ilişki asla çözülmez. Her akşam güneşin batışını görürüz. Dünyanın ondan uzaklaştığını biliriz. Oysa bilgi, açıklama, asla gördüğümüze uymaz.”

6

“Umut bir güvence biçimi değildir; bir enerji şeklidir ve çok karanlık koşullardaki enerjinin en güçlüsüdür.”

7

“Bütün reklamlar huzursuzluk duygusunu işler. Her şey paraya dayanır; parayı ele geçirmek huzursuzluğu yenmek demektir.”

8

“Arzulanan şey belki de bu hayattaki en yakınınızın ölümsüz olabileceği hissine kapılmaktır.”

9

“Her ne durumda olursa olsun, iki farklı insanın ortak noktası onları birbirinden ayıran, farklı kılan olgulardan çok daha büyük olacaktır. Ne var ki birçok sebep ve koşul, insanların bu gerçeği görmesini engelliyor.”

10

“Dünya, ancak onu dönüştürme umudu var olduğu ama bu umudu gerçekleştirme olanağı bulunmadığı zaman katlanılmaz bir hale gelir.”

11

“Fotoğrafı garip bir icat haline getiren şey, öngörülemez sonuçlarla birlikte, birincil hammaddelerinin ışık ve zaman olmasıdır.”

12

“Düşünmenin sadece açıklık getirmeye yaradığını kabul etmedim hiçbir zaman; bir boşluğu da doldurur.”

13

“Önceleri emperyalizm ucuz ham madde, emek sömürüsü ve denetlenebilir bir dünya pazarı istiyordu. Bugünse hiçbir değeri olmayan bir insanlık istiyor.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Doğru Aydınlığın Gücüdür”

Read Next

Rüyalar, Balıklar ve Bunun Gibi Şeyler İçin Yazılmış Birkaç Sayfa

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram