İkinci El Kitaplarda Abonelik Dönemi Başladı: Kitap Kolektifi

İkinci el kitap alanında faaliyet yürüten Kitap Kolektifi, abonelik çalışması başlatarak bir ilke imza attı.

Kitap Kolektifi 1 yılı aşkın zamandır ikinci el kitap alanında faaliyet yürütüyor. İstanbul’un Merter semtinde yerleşik olarak kitapçılık yapan Kitap Kolektifi, çeşitli sosyal etkinliklerle de insanların beğenisini topluyor. Oluşturdukları okuma grubuyla belirledikleri kitapları tartışmaya açan Kitap Kolektifi katılımcıları, aynı zamanda Merter’de bulunan nam-ı diğer Küba Mahallesi’nde de çocuklarla ve yetişkinlerle çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Kısa zamanda çok işe imza atan Kitap Kolektifi’ne başlattıkları abonelik çalışmasından tutun da mahallelerinde yürüttükleri faaliyetlere kadar merak ettiklerimizi sorduk.

TİMAŞ
TİMAŞ
  • Kitap Kolektifi fikri nereden çıktı?

Kitap Kolektifi çok eski bir tarihe dayanmıyor. Ancak bizler yıllarını kitaplara ve kitap okumaya vermiş insanlarız. Bu nedenden dolayı da aslında sevdiğimiz işi yapmaya karar verdik. Cebimizde hiçbir zaman çok paramız olmadı ve tekellerle mücadele edebilecek gücümüz de olmadığından ikinci el kitaplara yöneldik. Zaten bu işe başlamadan önce de yine ekonomik gerekçelerle ikinci el kitaplar okurduk.

Kitap ve kolektivizm fikrini nasıl birleştirebiliriz diye düşündük. Sonra dedik ki hem kitap satıp hayatta kalırız hem de hayalini kurduğumuz dünyaya çeşitli dayanışma etkinlikleriyle koşar adım yürürüz. İşte bu güzel hayal bize Kitap Kolektifi’ni kurdurdu.

  • “Hayalini kurduğumuz dünya” nasıl olmalı? Bunun için neler yapıyorsunuz?

Aslında yanıt çok basit. Kolektif bir yaşam biçimi hüküm sürmeli. Çocukların özgürce oynayabildiği, emekçilerin kendilerine vakit ayırabildiği ve en önemlisi dayanışmanın esas olduğu bir dünya mümkün. Eğer bu fikre sahipseniz yapabilecek çok fazla şey bulursunuz.

Biz henüz işin başındayız. Şu sıralar bir “Takas Rafı” kurmaya çalışıyoruz. Bunun için insanlara bir dayanışma çağrısı yaptık. Gelin mahallemizde takas rafımız olsun dedik. Henüz çok yeni bir çalışma ama insanların buna ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Takas rafını ise şöyle kurguladık; bağışlanan kitaplarla bir kütüphane oluşturacağız. Sonrasında da insanlar 1 kitap getirecek, 2 TL verecek ve 1 kitap götürecek. “Neden 2 TL?” sorusuna da siz sormadan cevap verelim. Devlet bizden de elektrik ve su parası alıyor 🙂

  • Peki ya okuma grubunu nasıl planladınız?

Yine mahallemize ve yakın çevreye bir çağrı yaptık. Gelin beraber kitap okuyalım dedik. İyi de bir katılım oldu. Tabi mahallemizin muhtarı Özlem Söğüt’ü burada anmadan geçemeyeceğiz. Kendisi bize her konuda destek oluyor. Okuma grubunun duyulması için elinden geleni yaptı. Hatta okuma grubumuzun bir bileşeni. Yani anlayacağınız Kitap Kolektifi ve Abdurrahman Nafiz Gürman Mahallesi Muhtarlığı elele 🙂

İlk 5 kitabımızı belirledik. Birinci sıraya da Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri İçimizdeki Şeytan’ı koyduk. Hedefimiz belirlediğimiz kitapları okuyup geçmek değil. Önce okuyalım, sonra tartışalım ve en sonunda da okuduğumuz kitapla ilgili bir inceleme yazısı yazalım dedik. İstediğimiz şey bu okuma çalışmasının sonunda bir ürün ortaya koymak. Bu sefer de biz size soralım. Yazdığımız yazıları sitenizde yayınlar mısınız?

  • Elbette yayınlarız

O zaman teşekkür ederiz. Okuma grubumuzu olabildiğince genişleterek devam ettirmek istiyoruz. “Neler yapıyorsunuz?” sorunuzu yanıtlamaya devam edelim. Sanırım en çok keyif aldığımız şeylerden bir tanesi Küba Mahallesi’nde yürütülen çalışmanın bir parçası olmak. Bu çalışma bizimle beraber başlamadı. “Küba Mahallesi Günlüğü” ekibi uzunca bir zamandır zaten mahallede dayanışma faaliyeti yürütüyor. Biz de gittik kapılarını çaldık. Dedik ki elimizde bir sürü oyuncak ve kitap var. Ardından gittik hep beraber mahalledeki çocuklara oyuncak hediye ettik. Sonra zaten Küba Mahallesi çalışmasının bir parçası olduk. Şu an mahallede açık hava film gösterimleri, drama çalışması, ritm grubu gibi etkinlikler yapılıyor. Kalabalık bir ekibiz ve gayet güzel gidiyor.

Küba Mahallesi
  • Son olarak “Sürpriz Kutu” olarak duyurduğunuz abonelik çalışmasını konuşmak isteriz.

Kısaca şöyle; kitapseverler 39,90 TL karşılığında bizden 2 roman ve sürpriz hediyeler alacaklar. Ayrıca ücretsiz olarak kargolayacağız. İstediğiniz zaman abone olup istediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz. Abone olduğunuzda yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp kutunuzun gelmesini beklemek. Aylık ücret güvenilir bir sistem aracılığıyla her ay kredi kartınızdan otomatik olarak çekiliyor. Şifreniz vs gibi şeyler de zaten bankalar aracılığıyla saklanıyor. Yani güvenerek abone olabilirsiniz.

Bu uygulamanın benzerini yapanlar var. Hatta başlatıcısı onlar… Bizim ise farkımız ikinci el kitap gönderecek olmamız.

  • Eski kitaplar mı göndereceksiniz?

Kimi zaman eski yıllarda basılmış kitaplar da göndereceğiz. Ama şöyle söyleyelim. Göndereceğimiz kitaplar baskı yılı dikkate alındığında gayet iyi kondisyonlara sahip olacaklar. Abonelerimizi pişman etmeyeceğiz 🙂 Abonelerimiz aldıkları hediyelerle birlikte bu alışverişten çok memnun kalacaklar. Ara ara “bir paketin içinde şu kitap var, bu hediye var” şeklinde ufak ipuçları da vereceğiz.

  • Aboneleriniz neden istedikleri kitabı seçemiyor?

Bu işin özelliği sürpriz kutu olması. Zaten şöyle bir uygulamamız var. Abone olduktan sonra size bir SMS gönderiyoruz. “Ne tür roman okursunuz?” şeklinde bir soru… Siz mesajı yanıtlayacaksınız. Biz de yanıtınızı not edeceğiz. Kitaplarınızı gönderirken de sizlerin beğenisini dikkate alacağız. Siz de kitaplarınızı beklerken “acaba bu ay hangi kitapları gönderecekler” diye heyecanlanacaksınız.

  • Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yolunuz açık olsun…

Biz teşekkür ederiz

Kitap Kolektifi sosyal medya hesapları şöyle:

SÜRPRİZ KUTU ABONELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

On İki Öykü Bir Hikaye Birçok Dünya

Read Next

TEORİ GRİDİR, HAYAT AĞACI İSE YEŞİL…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram