Kitaptan iyi hediye mi var?

Yeni yıla sayılı günler kala, dostlarınıza, sevdiklerinize kitap hediye etmek sizce de en makbulü değil mi? İşte 2017’yi karşılayabileceğiniz o kitaplardan 13 tanesi…  Yok, ben bunları kabul etmiyorum, yeni yılda bu kitapları neden hediye edeyim diyenlerse, kendi listelerini oluştursunlar efendim. Eşe dosta kitap hediye edin de ne olursa olsun…

1

Metis Ajanda

Metis Yayınları, 2017 için bu kez ütopyaları kendine merkez almış ve çok özel bir ajanda hazırlamış. Hem günleri takip edeyim, hem de minik minik ütopya alıntıları okuyayım diyenler için çok özel bir hediye olabilir. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için.

2

Bir Noel Şarkısı

Kitap hediye olarak hem klasik hem de çok kıymetli. Klasikler içinden bir kitap da çok işinize yarayabilir. Charles Dickens’ın eşsiz üslubuyla kaleme aldığı “Bir Noel Şarkısı”, kara kışa, bu kasvetli günlere, kahkaha savuran bir kitap. İthaki Yayınları sıcağı sıcağına çıkarmışken hem de eseri, buyrunuz hediye ediniz.

3

Can Almanak

2015’te neler olmuştu hatırlayanınız var mı? Baksanıza 2016 bile gitti gidiyor… Hafızayı diri tutmak için Can Yayınları’ndan çıkan Almanak, 2016’ya şöyle bir göz atmak, olanları unutmamak için bire bir. Ha bu arada Can Almanak’a göz atarken ağrı kesicinizi yanınızda bulundurun ya da bir tutam bitkisel sakinleştirici edinin. Pek de hoş olaylar hatırlayamayacaksınız sanki…

4

Ortadoğu’yu Anlama Kılavuzu

Ortadoğu yanıp kavrulurken, neler oldu da bu hale geldik, biz bu kadar ciddi bir savaşın eşiğinde neden duruyoruz ve daha ne kadar zaman bu kirli savaşın bir figüranı olacağız diyenler için de Birgün Kitap’tan çıkan “Ortadoğu’yu Anlama Kılavuzu” kitabını öneriyoruz. Yine sakinleştirici gerekebilir, yanınızda bulundurunuz.

5

Hayatım

Marc Chagall’ın “Hayatım” kitabı Jaguar Kitap’tan çıkmıştı. Okumayanlar varsa, sanatla ve özellikle resimle ucundan kıyısından ilgiliyseniz, mutlaka kitabı edininiz, eşe dosta hediye ediniz. Unutmamakta fayda var: Evde keman çalan mavi bir keçi yoksa, mutluluk nasıl gerçek mutluluk olabilir ki?

 

6

Notos Dergi

Kitaplar iyi hoş, ajandalar, almanaklar harika. Ama 2016’nın en kıymetli çalışmalarından biri de dergiler değil mi? Hele de içi dolu dolu edebiyat olan. Dostlarınıza, Notos Dergi’yi de hediye edebilirsiniz gönül rahatlığıyla. Edebiyat Ne İşe Yarar herkes okusun, öğrensin diye…

7

Watchmen

Çizgi roman seven arkadaşlarınızı unutursanız çok ayıp olmaz mı? Alan Moore’un Watchmen’i hem iyi bir edebiyat eseri, hem de çok sıkı bir hikâyesi var. Çizgi roman tarihini kökten değiştirdiğini  ve bu eserlerin ciddiye alınmasını sağladığını da söylemeden geçemeyeceğim.

 

8

Fakir Kene

Birhan Keskin’in Fakir Kene’si üzerine ne çok şey yazılıp çizildi 2016’da farkında mısınız? Beğenenler, beğenmeyenler, yalan yanlış alıntılayanlar, Birhan Keskin fanları ve hıh pek de matah bir kitap olmamışçılar. Ama her şeyden önemlisi, üreten bir şairin yazıp ettikleri. Yeni yıla yaraşır bir şiir kitabı hediyesi işte. Daha ne olsun?

9

Bavul Dergi

Gençlerin bu yıl favori dergilerinden birisi de Bavul Dergi oldu. Yazarları, içeriği, birbirinden değişik konuları işleyiş tarzıyla farkını ortaya koydu ve iyi bir iş çıkardı. Alınıp hediye edilecek kıymettedir.

10

Alkol Tarihi

E, madem yılbaşı. Yeni bir yıla alkolsüz girmek istemeyenler için kitabını almak da çok iyi bir tercih olabilir. Maya Kitap’tan çıkan ‘Alkol Tarihi’ni Rod Phillips yazmış. Alkol denen şey neden devletlerin bir sorunu, günlük yaşamdaki yeri ne ve kültürel olarak nasıl etkileri var, okumakta, anlamakta fayda var.

11

Momo

Yeni yılda unutulmayacaklar arasına çocukları da alır mısınız lütfen! Michael Ende’nin yazdığı Kabalcı Yayınları’ndan çıkan Momo, en tatlı çocuk kitaplarından yalnızca biri. Zaman hırsızlarına bu dünyayı bırakmak istemeyen tüm çocuklar ve gönlü çocuklar için yazılmış eser.

12

8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum

Feyyaz Yiğit’in eğlenceli bir dili var. Bu kitabı da yine kendi üslubuna göre kaleme almış, yine gülüyor ve yine hayatı sorguluyor. Okuyan Us’tan çıkan “8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum”, belki hepimize biraz olsun kendimizi iyi hissettirir. Karar sizin…

13

ODTÜ Tarih Direniyor

İktidar olmak mı yoksa muhalif olmak mı çok güzel? Sanki ikisi de biraz saçma, biraz da güzel! Karar veremedim bir anda. “ODTÜ Tarih Direniyor” Nota Bene Yayınları’ndan çıkan muhteşem bir geçmişe yolculuk kitabı. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en uzun soluklu muhaliflerine selam ederken, bir yandan da ODTÜ’nün tarihine ışık tutuyor.

14

Kendi listenizi oluşturun

Ben kendi dostlarım, arkadaşlarım için böyle bir liste hazırladım. Siz de kendi listenizi oluşturup, hediyelerinizi kitap ve dergilerden seçebilirsiniz. 2017’de bolca kitap konuşulması umuduyla…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serap Çakır
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ölmeden Önce Okumanız Gereken Değil, Okumadan Ölmemeniz Gereken 5 Kitap…

Read Next

Trafiğe karşı edebiyat

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *