KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA!

Patricia Forde’nin çoksatan listesine giren romanı Liste’nin devam romanı olan Son Kelime, kıyamet sonrası bir dünyaya buyur ediyor okurunu.

“Bir toplumun belli bir fikre ve dünya hakkında tek bir bakış açısına ihtiyacı vardır. Bu fikrin ne olacağına karar vermek liderlerin görevidir.” Doğru okudunuz… Ark ülkesinin baş yasasıdır bu. Bu ülkede liderler görevlerini layıkıyla yapabilmek adına kendilerini en iyi şekilde ifade edebilecek kelime haznesine ve donanıma ihtiyaç duyduklarından, öğrenebilecekleri şeyler sınırsızdır. Oysa diğerleri, yani geriye kalan halk yığınları yalnızca söylenene itaat etmek zorundadır ve söz konusu düzende başka da bir seçenekleri yoktur.

Patricia Forde’nin çoksatan listesine giren romanı Liste’nin devam romanı olan Son Kelime, kıyamet sonrası bir dünyaya buyur ediyor okurunu. Bu türün kanonik yapılarıyla ilişkilendirebileceğimiz tarafları olsa da Son Kelime’yi benzerlerinden ayıran en önemli tarafı, dil ve uygarlık ilişkisini gündemine almış olması.

Hikâyeye göre Ark halkı, kendilerini ifade etmeyi öğrenemeyen çocukları için endişe ediyorlar. Bu çocuklar eski dili bilmeden büyüyen ilk nesil. Bildikleri dil, yöneticileri Amelia’nın öğrenmelerine izin verdiği beş yüz kelimeyle sınırlı. Ark’taki herkes, Amelia’dan çok korkuyor. Başkahramanımız Letta ise bu karanlığı yenmeden, toplumun zihnine çöreklenmiş yapay korkuları alt etmeden, yığınları bir tür devrime inandıramayacağının farkında. Letta kendisi için, Ark’taki halkı için özgürlük istiyor. Adalet istiyor. Letta ve kendilerine “Üretkenler” denen grup, dilini öğrenmek isteyen çocuklara eğitim vermek için ellerinden geleni yapıyorlar; ama bunu ancak kimsenin göremeyeceği ıssız yerlerde yapmak zorundalar. Çocuklar ağaçlık arazilerin içerisinde, “çalı okulları” denen izbe yerlerde gizlice eğitim alıyorlar, yakalandıklarında öldürüleceklerini bile bile. Letta, tüm riskleri göze almak zorunda. Çünkü insanların “Erime” denen büyük felaketten önceki hâllerine dönerek mutlu yaşamlar kurmalarını arzu ediyor. Bunun için de direnişi örgütleyen gönüllülerle hareket etmekten çekinmiyor. Letta, hücrelere ayrılmış bu birliklerle birlikte Amelia’ya karşı savaşmak adına yaşadığı toprağı terk ediyor. “Erime” diye sözü edilen şey, bir tür “Küresel Isınma”. İklim değişikliğini göz ardı edenlerin, gezegene yeterince değer vermeyenlerin sebep olduğu bir facia. Şimdi yeryüzü ziftle kaplı, dereler kurumuş, ormanlar yok olmuş. Üstüne üstlük, geriye kalan küçük bir insan grubu da dilini, kimliğini yasaklayan karanlık bir gücün kontrolünde.

Fakat en otoriter liderlerin bile içlerinde besledikleri korkuları vardır. Ark’ın şimdiki yöneticilerinin geceleri uykularını kaçıran korku ise Letta. Letta, bu kölece düzenin kurucusu olan John Noa’yı alt eden bir kız çocuğu… Noa’nın eşi Amelia, vakit kaybetmeden yönetimi devralmış vaziyette ve merhum kocasından bile daha kötü kalpli biri olduğunu kısa sürede ispat etmiş durumda. Letta ve arkadaşlarının işi bu kez daha çetin, çetrefil.

Letta ve arkadaşları kısıtlayıcı kanunların olmadığı bir Ark’ı hayal ediyorlar ve bunun için savaşıyorlar. Müziğin, sanatın, doğanın, kısacası yeryüzünün kıymetini bilen bir toplumu hep beraber yaratacakları günün arzusuyla yaşıyorlar. Bunun için de “dilin olanaklarına” sığınmış, daha doğrusu tutunmuş durumdalar. Kaybedecek pek bir şeyleri de yok, özgürlüklerinden başka… Tabii boyunduruk altında yaşamaya özgürlük denirse.

Son Kelime, Esma Fethiye Güçlü’nün çevirisiyle, Genç Timaş’tan.

İyi okumalar.

  • Son Kelime
  • Yazar: Patricia Forde
  • Çeviri: Esma Fethiye Güçlü
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2020
  • Sayfa Sayısı: 288 Sayfa
  • Yayınevi: Genç Timaş
Deniz Poyraz
Latest posts by Deniz Poyraz (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Distopik Evrende Geçen Sürükleyici Bir Roman: Kapiland’ın Külleri

Read Next

Netflix, Ezel Akay imzalı 9 Kere Leyla Filminin Fragmanını Paylaştı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *