Macera Tüneli: Bir yeni macera davetiyeniz var!

April Yayıncılık tarafından yayımlanan Macera Tüneli serisi, toplamda altı kitapla yeniden raflarda! Fakat bu kitaplar klasik formatta 1. sayfadan başlayıp sayfaları çevirerek okunmuyor!

Bu seride, sonu böyle olmasaydı keşke demek yok!

TİMAŞ
TİMAŞ

Okumak, öğrenmenin dışında hayal gücünü geliştiren, karar verme mekanizmasını devreye sokan bir eylem.  Bir metni okurken duygusal zekâ da gelişir.  Erken dönemde okuma alışkanlığı kazanmış çocuklarda düşünme hızı, kelime hazinesi ve konuşma yeteneği artar. Zihinsel bir eylem olan okuma eylemi çocuklara ne kadar erken yaşta aşılanırsa o kadar yararlı bir eylem olacaktır.

Birey olmanın ilk adımı; ‘Seçim yapmak ve karar vermek’

April Yayıncılık tarafından yayımlanan Macera Tüneli serisi, toplamda altı kitapla yeniden raflarda! Fakat bu kitaplar klasik formatta 1. sayfadan başlayıp sayfaları çevirerek okunmuyor! Bu kitaplarda kahraman, çocuğunuz. Çocuğunuzun karar vermesiyle kitabın kurgusu tamamıyla değişiyor. Birey olmanın ilk adımı; ‘Seçim yapmak ve karar vermek.’ Kitabın kahramanı bir çocuk olduğunda da verilen kararlar, maceranın şekil değiştirmesi oldukça heyecanlı oluyor.

Macera Tüneli’nin kitapları bir kez okunup kenara konacak türde değil çünkü çocuğunuz Himalayalar’da Yeti ararken birçok farklı sonla karşı karşıya kalabilir.

Hikâyenin içinde seçiminin ne olacağına karar verecek okur, hikâyeyi nasıl yöneteceğine ve nasıl sonlandıracağına da karar vermiş oluyor. Mutsuz ya da istemediği bir sonla karşılaştığında kitaba yeniden başlayıp farklı bir hikâyeye yelken açabiliyor. Karar verme mekanizmasının devrede olduğu bu kurgunun çocuğunuza katkı sağlayacak birçok yönü var. Bu da; genel yaşantısında düşünme prensiplerinin değişmesine ve karar alma yönteminin gelişmesine etki edecek olması.

Hayal gücü ve yaratıcılığın bireyler üzerinde sonsuz olumlu etkisi var. Hayata bakışta farklılık, problemleri çözmede yardımcı fikirler, algı ve farklı düşünebilmeye destek olması.

Bu kitap şu ana kadar okuduklarından farklı.
Yoksa bana inanmıyor musun?
Hiç SENİ anlatan bir kitap okudun mu?
İşte bu o kitap! Bir sonraki adımda ne olacağına sen karar veriyorsun, hatta hikâyenin sonuna da! BU KİTABI DİĞER KİTAPLAR GİBİ BAŞTAN SONA DOĞRU OKUMA! Bir seçimle karşı karşıya kalana kadar oku. Kararını ver, ilgili sayfaya git.
Eğer ulaştığın sonu beğenmezsen, en baştan başla!

“Yalnızlaşma Çağı” dediğimiz herkesin dijital ortamda kendini var ettiği bu dönemde çocukların, hayal kurarak yeni dünyalara gidebileceğini görmek güzel. Macera Tüneli serisi tam olarak bunu amaçlıyor.

Bir çocuk;

Bilgisayar ekranındaki robotla oynamak mı yoksa robotunu boyayıp, onunla keyifli bir maceraya atılmak mı ister?

Himalayalar’ı sadece haritada görmek mi yoksa Nepal’in sonsuz güzelliğinde efsane Kar Adam Yeti’yi aramak mı ister?

Sadece dünyayla yetinmek mi yoksa Galaksiler arası yolculuk yapmaya gönderilen bir uzay gemisinde doğmak mı ister?

Mayalar’ı sadece kitaplardan okumak mı yoksa Mayaların yok oluşunun sırrını arkadaşlarıyla birlikte keşfetmek mi ister?

Kaçinalar ve Apaçiler’i masallardan duymak mı yoksa Kaçinalar’la birlikte yaşadığı köye yağmur yağdırabilmek için bir maceraya atılmak mı ister?

Yalnızca kara sınırlarında yaşamak mı yoksa ünlü bir derin deniz araştırmacısı olup kayıp kent Atlantis’i bulmak için su altında yaşamak mı ister?

Evet, çocuklar hareket, enerji ve keşif ister.

Bir çocuk hayal dünyasında her şeyi gerçekleştirebilir. Çocuklar dünyayı değiştirebilir ve yeni evrenler keşfedebilir. Ve eğer bir çocuk hayal ederse o macera kaçınılmaz olur.

Şimdi Macera Tüneli’ne girmeye hazırlanabilirsin!
Hadi şimdi başlayalım.
Bu yolculuğa çıkmaya karar veriyorsan 51. sayfaya git.
Bu finalden hoşlanmadıysan 107. sayfaya git.
🙂

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İlk defa bir çizgi roman Man Booker Ödülü’ne aday

Read Next

Aşkın Sihirli Formüllere İhtiyacı Yok

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram