Masallar Alemi’nde bir Hoplipuf

Hoplipuf kendi başına kitap okumak isteyen çocuklar için gerçek bir ara dönem kitabı…

Kitapçılardaki çocuk kitapları bölümünde gezerken en çok dikkati çeken kitaplar bol resimli kısa öykülerdir bana göre.  Okumaya yeni başlayan ve okul öncesi çocuklar için inanılmaz bir kitap arşivi mevcut. Peki ebeveynle okunan, resimlerin yazılardan daha ön planda olduğu kitaplara doyduktan sonra ne okuyacağız? Çocukları hangi kitaplara yönlendirmeli? Hoplipuf kendi başına kitap okumak isteyen çocuklar için gerçek bir ara dönem kitabı.

Koray Avcı Çakman; 1982 doğumlu yirmiden fazla çocuk kitabı bulunan bir Türk yazar. 20’den fazla kitabı yayınlanmış yazarımızın son kitabı Hoplipuf, 2016 yılında Can Çocuk’tan çıktı. Kitapta, hepimizin tanıdığı masal kahramanlarının eşyaları bir bir yok oluyor ve yerine farklı eşyalar bırakılıyor. Kötü Kalpli Kraliçe’nin kaktüsü, Alaaddin’in pis kokulu ayakkabısı, Fareli köyün davulcusu, Kırmızı Başlıklı Kız’ın  çorapları… Masalların koruyucusu Bir varmış bir yokmuş, kısaca Mışmuş, bunun sebebini  baş masal bekçisi Bebikus ile birlikte araştırır, fakat bir ipucu bulamaz. Bununla birlikte dünyada masallardaki garipliği bir çocuk hariç kimse fark etmemektedir; Aslı. Aslı yaz tatilini büyükanne ve büyükbabası ile geçirirken kitaplardaki garipliği fark etmiş, ancak bir türlü diğerlerini ikna edememiştir. Bu sırada Masallar Alemi’nde işler giderek karışmakta, masal kahramanları Mışmuş’u masallarını terk etmekle tehdit etmektedir. Aslı ve arkadaşlarının oyun oynamayı sevmesi, Bebikus’un dikkatini çeker ve masalları kurtarmak için gerçek dünyaya bir kapı açmanın bu karmaşayı düzelteceğine inandırır.

12823253_956643581039956_6205262385145162426_o

“Pek Sayın Bir Varmış Bir Yokmuş Efendi,

Ben, şu Alaaddin’in sihirli lambasında yaşayan cinim. Daha doğrusu, artık Alaaddin’in eski püskü, pis kokulu ayakkabısında yaşayan cinim… Efendim, bir türlü anlamış değilim; ne oldu da burada yaşamaya mahkum edildim ben? İnanın Alaaddin’in ayakkabıları leş gibi kokuyor!”

Gerçek dünya ve masallar alemi bölümler halinde sıra ile anlatılıyor; kitabın sürükleyici ve merak uyandırıcı havasında büyük bir etkisi var. Aslı’nın birçok çocuk gibi tatillerde büyük aile bireyleriyle vakit geçirmesi çocukların kitap karakteri ile yakınlık kurmalarını sağlayacaktır. Yazın kurulan arkadaşlıklar, şehirden tatil yerlerine ya da kendi köylerine giden çocukların ebeveynleri tarafından daha rahat bırakılması gibi birçok tanıdık durum var bu kısa öyküde.

Masallar aleminin genel görünümü ve masal kahramanlarının karakterleri de çok ince çalışılmış ve komik sohbetlere yer verilmiş. Gerçek dünyadan tamamen farklı bir dünya çizilmesi, örneğin bulutların rengarenk olması bana oldukça keyifli geldi. Belki okurken çocuklar kendi masal alemlerinden de kitaba katkı sağlayabilirler. Kitabın bölüm geçişlerini oldukça farklı çizimleri ile Mert Tugen resimlemiş. Tugen, sosyal medyada toplumsal olaylar hakkında yaptığı çalışmalar ile tanınmış bir çizer. Masallar alemini yansıtmak için Tugen’in çizgileri doğru bir tercih olmuş.

12438986_1099354810083358_2929700382071931405_n

Bir kütüphanede iki çocuğun konuşmasına şahit oldum; birbirlerine okudukları kitapların sayfa sayıları ile üstünlük kurmaya çalışıyorlardı. Holipuf, 4. sınıfa kadar olan çocukların keyif alarak okuyacakları, arkadaşları arasında da sayfa sayısı ile kendilerine yer edinebilecekleri bir kitap. J Keyifli okumalar dilerim.

Ebeveynlere Faydacı Puanlama:

Görsellik: 5 puan. Çizerin özgünlüğü hikayeyi desteklemekte ve gerçeğe yakın hale getirmekte.

Hikaye: 5 puan. Her bölümde farklı bir olay örgüsünün olması hikayeyi oldukça akıcı hale getirmiş.

Eğitici/Öğretici Nitelik: 3 puan. Eğitici nitelikten ziyade keyifli vakit geçirmek ön planda tutulmuş.

Hayal Gücü Gelişimi: 5 puan. Tamamen hayal ürünü olan bir dünyada geçen bir kitap olduğu için okuyucuya da hikaye akarken oldukça iş düşüyor, bazı durumlar kendi hayal gücünüze bırakılmış.

Kültürel Gelişim: 4 puan. Çocukların çoğunlukla tanıdığı karakterler üzerinden yeni bir hikaye oluşturuluyor, bu nedenle yeni bir bilgi barındırmıyor.

25 üzerinden 22 puan.

  • Hoplipuf
  • Yazar: Koray Avcı Çakman
  • Resimleyen: Mert Tugen
  • Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 112
  • Basım Tarihi: 2016 (Ciltsiz)

Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Epsilon’nun çocuk kitaplarını, çocuklar değerlendirdi!

Read Next

Adnan Özyalçıner söyleşisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram